اثرات منفی نوشابه های شیرین بر روی کلیه ها

طی۳ سال تحقیق بر روی بیش از ۱۰۰۰ نفر که دارای سابقه سنگ کلیه بودند واز درد های کلیوی رنج می بردند، محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که از خوردن نوشابه های گازدار و شیرین اجتناب می کردند دچار درد های کلیوی کمتری بودند نسبت به افرادی که نوشابه های شیرین را مصرف می کردند. این نوشابه ها به علت دارا بودن اسید فسفریک زیاد، اثرات مضّری بر روی کلیه ها دارند.
• پوسیدگی دندانها
اکثر نوشابه ها حاوی اسید فروانی می باشند و میزان اسید تیه (PH) برخی از آنها به ۳ و یا حتی کمتر نیز می رسد. این اسید موجود در نوشابه ها می تواند سبب از بین رفتن مینای دندان ودر نتیجه ضعیف و حساس شدن دندان شده و در نهایت منجر به پوسیدگی دندانها می گردد. نوشیدن نوشابه های اسیدی در طولانی مدت می تواند منجر به ساییده شدن مینای دندان گردد؛ از این رو دندانپزشکان توصیه می کنند نوشابه ها توسط نی نوشیده شوند تا تماس کمتری با مینای دندان داشته باشند و از ساییده شدن مینای دندان جلوگیری شود، از طرفی دندانپزشکان توصیه می کنند بلا فاصله پس از نوشیدن نوشابه های شیرین، مسواک نزنند زیرا اسید موجود در دهان با مسواک زدن در تمام سطوح دندانها پخش و کشیده شده و در نتیجه باعث ساییدگی می شود.
• اثرات منفی نوشابه های شیرین بر روی کبد
طی تحقیقات که اخیراً انجام شده، نوشیدن نوشابه های گازدار و شیرین می تواند سبب آسیب دیدن کبد گردد. محققان اظهار می دارند افرادی که نوشابه های گازدار و شیرین را زیاد مصرف می کنند(به میزان ۱ لیتر) احتمال ابتلا به کبد چرب در آنها ۵برابربیشتر از سایر افراد می باشد. از طرفی نوشیدن حتی یک قوطی نوشابه بیشتر، می تواند علاوه بر آسیب رساندن به کبد منجر به بروز بیماریهای قلبی و دیابت گردد.
• مصرف نوشابه ها و بیماری آلزایمر
اسید موجوددر نوشابه های گازدار به حدی زیاد است که می تواند آلومینیم موجود در قوطی های آلومینیومی نوشابه ها را در خود حل کرده و در ننتیجه این آلومینیم با نوشیدن نوشابه ها وارد بدن افراد می شود؛ در تمام افراد مبتلا به آلزایمر، میزان بالایی از آلومینیم در مغز آنها دیده شده است، وجود فلزات سنگین در بدن می تواند منجر به بروز بیماریهای نورولوژیکی شود.
• ترشح بیش از حد انسولین
وجود شکر فروان در نوشابه های شیرین سبب می شود غده پانکراس، انسولین بیشتری ترشح کند که این امر خود منجر به کاهش و اُفت قند می شود ودر نتیجه سبب بروز نوعی رخوت و کسالت و حتی بی خوابی می گردد. از طرفی بالا رفتن ناگهانی قند و به دنبال آن ترشح بیش از اندازه انسولین و کاهش ناگهانی قند منجر به بروز بیماری دیابت وسایر عوارض احتمالی آن می گردد.
• کاهش پتاسیم خون
محققان دریافتند افرادی که روزانه ۲تا۹ لیتر از نوشابه های گازدار و شیرین استفاده می کنند دچار حالت رخوت وسستی، کاهش اشتها و هم چنین حالت تهوع می شوند. این حالات اساساً در اثر اُفت پتاسیم در خون ایجاد می شود که به آن “هیپوکالمیا” می گویند.
• استخوانهای شکننده و خطر ابتلا به “استئوپروز”
مصرف مداوم نوشابه های گازدار و شیرین ممکن است منجربه بروز “استئوپروز” شود بویژه در افرادی که مصرف این نوشابه ها را جایگزین شیر نموده اند. مصرف زیاد نوشابه ها بویژه در کودکان تاثیر منفی فوق العاده زیادی در رشد استخوانی آنها گذاشته و استخوانهای تازه رشد یافته آنها دچار کمبود کلیسم می شوند. محققان از نظر آماری اعلام کرده اند یک رابطۀ معکوس میان مصرف نوشابه های شیرین و میزان تراکم استخوانی بویژه در دختران جوان وجود دارد، هر چقدر میزان مصرف نوشابه ها بیشتر شود از تراکم استخوانها کاسته می شود و این امر منجر به بروز شکستگی های استخوانی در آینده می شود.
• نداشتن ارزش غذایی
نوشابه های گازدار حاوی ارزش غذایی قابل ذکری مانند: ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر، پروتئین ویا سایر مواد مغذی نمی باشند؛ بنابر این نوشابه ها نه تنها هیچ فایده ای برای بدن ندارند بلکه جایگزین سایر نوشیدنیهای سالمی مانند: آب، شیر، و آب میوه های طبیعی در رژیم غذایی افراد شده اند.
• افزایش فشارخون
کارشناسان بر این باورند که مصرف زیاد فروکتوز( نوعی قند که در نوشابه های گازدار و شیرین وجود دارد) می تواند منجر به افزایش فشار خون در افراد شود.
• افزایش کم آبی بدن
تقریباً تمام نوشابه های گازدار و شیرین ادرار آور بوده و سبب دفع آب از بدن می شوند ، بنابر این به جای آبرسانی به بدن آن را با کم آبی مواجه می کنند؛ در حالیکه بدن به مقادیر قابل توجهی آب نیاز دارد تا بتواند قند حاصل از این نوشابه ها را که وارد بدن شده است تجزیه کند بنابر این برای جبران آب از دست رفتۀ بدن به ۸تا ۱۲ لیوان آب نیاز دارید تا کم آبی بدن جبران شود.
اگر فکر می کنید با تغییر دادن ذائقۀ خود و استفاده از نوشابه های گازدار رژیمی به جای نوشابه های معمولی می تواند به سلامت شما کمک کند سخت در اشتباه می باشید زیرا مطالعات و تحقیقات اخیر نشان داده است نوشابه های رژیمی بهتر از نوشابه های معمولی نمی باشند زیرا این نوشابه ها به علت دارا بودن”اسپارتام”می توانند منجر به افسردگی ، بی خوابی، بیماریهای نورولوژیکی، وهم چنین افزایش خطر ابتلا به سایر بیماریها گردند.