این صفحه رابخوان وبرعمرخودبیفزا!!

«الهی صد ساله بشی!» نمی‌دانم شما هم دوست دارید استجابت این دعا که بیشتر افراد مسن در حق جوانان می‌کنند شامل حالتان بشود یا نه! شاید هم تا به حال این موضوع را جدی نگرفته‌اید که روزی کنار یک کیک بزرگ با ۱۰۰ شمع در کنار نوه و نتیجه و ندیده‌هایتان بنشینید و عکس یادگاری بیندازید چون باور نمی‌کنید با این اوضاع و احوال روزگار آنقدرها عمر کنید! اما اگر دوست دارید راز طول عمر افرادی که ۱۲۰ تا ۱۳۰ سال عمر کرده‌اند را بدانید بد نیست با «موضوع ویژه» این هفته همراه شوید…
 
 
رمز و راز طول عمر
 
۱- هر روز سبزیجات و هفته‌ای یک بار گوشت ترجیح دارد. مصرف مواد گیاهی، میوه و سبزیجات با کاهش بروز بیماری‌های تحلیل برنده و سرطان همراه است. تخمین زده می‌شود ۳/۱ تمام مبتلایان به سرطان به دلیل مصرف کم سبزیجات و میو‌ه‌جات در رژیم غذایی بیمار شده‌اند. عدم مصرف گوشت توصیه نمی‌شود اما باید محدود باشد.
 
۲ -غذاهای حاضری را کنار گذاشته و تا می‌توانید از مواد غذایی ساده، غیرکنسرو، غیرپردازش شده و بدون فرآیندهای شیمیایی استفاده کنید.
 
۳- مصرف مواد مفید مثل زنجبیل را فراموش نکنید. زنجبیل جدای خواص دارویی به دلیل داشتن ماده‌ای به نام گرانیول، یک ماده بالقوه برای جنگ علیه سرطان است مصرف چای زنجبیل به طور منظم توصیه می‌شود. شلتوک یا پوسته برنج هم دارای ۷۰ ماده آنتی‌اکسیدان است و ویتامین E آن ضدپیری شناخته شده است.
 
۴ – غذاهای دریایی فراموش نشوند.
 
۵ – از روغن‌های گیاهی و غیرحیوانی استفاده کنید و مصرف قارچ یادتان نرود.
 
۶ -تاحد ممکن از قند و شکر استفاده نکنید چون در بدن به صورت چربی تجمع کرده و احتمال سرطان و تضعیف سیستم ایمنی را افزایش می‌دهد.
 
۷ -آب را فراموش نکنید چون برای تخلیه لنف و رساندن آب به سلول‌ها ضروری است که باعث پیشگیری تجمع مواد سمی زاید در بدن می‌شود. سالم‌ترین آب، آب فیلتر شده و تصفیه شده است. توجه کنید ۷۵ درصد بیماری‌های قلبی عروقی، ۶۰ درصد سرطان‌های زنان و ۴۰ درصد سرطان‌ها در مردان به رژیم غذایی وابسته است.
 
۸ -وزن خود را در حد مطلوب نگه‌دارید. اضافه وزن و چاقی، سیستم قلبی عروقی را تحت فشار می‌گذارد و خطر حمله قلبی، دیابت، سرطان و سایر بیماری‌هایی که عمر را کوتاه می‌کنند افزایش می‌دهد.
 
۹ -رعایت بهداشت فردی، استفاده از هوای تازه، نور خورشید و چکاپ منظم سلامتی بسیار توصیه می‌شود.
 
۱۰- استراحت و خواب کافی بسیار موثر است، به خصوص خواب شبانه که باید ۷ تا ۸ ساعت بوده و در اوایل شب باشد. شب بیداری اصلا توصیه نمی‌شود.
 
۱۱- فعالیت بدنی داشته باشید.پیاده‌روی، شنا و ورزش منظم باعث تقویت ایمنی، کاهش وزن و کنترل استرس می‌شود.
 
۱۲- استرس و تنش خود را مدیریت کنید. استرس ریشه اصلی بیشتر بیماری‌هایی است که طول عمر را کوتاه می‌کنند.
 
۱۳-محیط زندگی خود ر سم‌زدایی کنید چون محیط زندگی ما باعث آسیب بسیار زیادی به ما می‌شود. باید آن را شناخت و سالم‌سازی کرد. بهتر است از ترکیبات شیمیایی خطرناک دوری کرده، خطرات زیست محیطی شناسایی شده و سالم‌سازی شوند.
 
۱۴- یادگیری همیشه باید ادامه یابد. یاد گرفتن علوم، مهارت‌ها و دانش تازه باعث فعال ماندن مغز می‌شود. با یادگیری سلول‌های جدیدی در مغز ساخته می‌شود و ارتباطات بین سلول‌های عصبی تقویت می‌شوند.
 
۱۵- با سیگار و مواد مخدر تا آخر عمرتان خداحافظی کنید.
 
۱۶-اجتماعی‌تر شوید. ارتباط با مردم، رفتن و عضو شدن در انجمن‌های مختلف اجتماعی و مذهبی، دوستیابی و روابط خانوادگی باعث از بین رفتن افسردگی و تقویت سیستم ایمنی می‌شود و افزایش طول عمر را به همراه دارد.
 
۱۷ -افراد با طول عمر بالا معمولا دیدگاهی مثبت‌گرا نسبت به زندگی دارند. شخصیت این افراد شاد و خوشبخت است. به همین دلیل می‌توانند استرس را دور کنند و مکانیسم تطابقی آنها با زندگی بسیار قوی است. این افراد اگر ازدواج کرده‌اند این ازدواج شاد و موفق بوده است و زندگی مشترک آنها بادوام و شاد بوده است.
 
۱۸-شغلی که انتخاب می‌کنید باید با شرایط فردی و خصوصیات شما هم سو بوده و تنش مداوم روحی را به وجود نیاورد.
 
۱۹- تحقیقات جدید نشان می‌دهد داشتن باورهای مذهبی علاوه بر ایجاد راحتی و قدرت روحی برای افراد، در افزایش طول عمر هم موثر است. همچنین مراسم مذهبی مرکزی برای ایجاد شبکه‌های اجتماعی است که به فرد احساس باارزش بودن می‌دهد. باورهای مذهبی به دلیل ایجاد آرامش، رفع تنش و مثبت‌گرایی در طول عمر نقش دارد.
 
 
آیا کلید در دست ژنتیک است؟
 
طول عمر به مجموعه عوامل و نه فقط یک عامل بستگی دارد. اما ماجرای ژن‌ها به دلیل پیچیدگی و پررمز و راز بودن بسیار مورد توجه عموم و دانشمندان قرار گرفته و وقتی پای اصلاح ژنتیکی به میان می‌آید، این امید مطرح می‌شود که شاید در آینده با این نوع اصلاحات، ژن‌هایی داشته باشیم که طول عمر را افزایش دهند. در جدیدترین تحقیقات روی ۵ ژن موثر در طول عمر و زندگی سالم، ارتباط یکی از این ژن‌ه با طول عمر شناخته شد. در این تحقیق دو گروه از آقایان که اطلاعات سلامتی آنها از سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ جمع‌آوری شده بود مورد بررسی قرار گرفتند. این تحقیق سال گذشته انجام شد و آقایانی که در این دو گروه بوده و تا سال ۲۰۰۷ زنده بودند ‌(حداقل ۹۵ ساله) نیز به طور اختصاصی از نظر طول عمر بررسی شدند و با مردانی از گروه که فوت کرده بودند مقایسه شدند. در بررسی عوامل ژنتیکی، ژنی به نام FOXO3A توجه محققان را به خود کسب کرد. آنهایی که زنده بوده و سلامت بهتری داشتند همگی دارای این ژن بودند. محققان معتقدند بالای ۵۰ درصد افزایش طول عمر با موارد ژنتیکی قابل توضیح و توجیه است. ژن مذکور در مسیر سیگنالینگ انسولین قرار داشته و ممکن است با نحوه پاسخگویی سلول‌ها به استرس ارتباط داشته باشد.
 
 
آقایان بعد از ۱۰۰ سالگی خوب عمر می‌کنند!
 
در مورد اینکه آیا بین طول عمر زنان و مردان تفاوت وجود دارد باید گفت بله چون از نظر ساختار بدنی این دو جنس نسبت به فرآیند پیری پاسخی متفاوت می‌دهند، ضمن اینکه پاسخ‌های روان‌شناختی این دو جنس هم با هم متفاوت است و به همین دلایل پیری و طول عمر در این دو جنس کاملا تفاوت دارد. به طور کلی در همه جای دنیا طول عمر زنان بیشتر از مردان است. بعضی‌ها معتقدند دلیل آن مواجهه آقایان با شرایط خطرناک محیطی و اجتماعی است و از نظر خطرات شغلی هم بیشتر در معرض هستند. بعضی دیگر بر این باورند که خانم‌ها بیشتر مراقب سلامتی خود هستند و به همین دلیل مشکلات سلامتی آنها زودتر تشخیص داده می‌شود. از طرف دیگر در فرآیند پیری به دلیل یائسگی تغییرات بدن خانم‌‌ها به افزایش سن، ناگهانی است اما در آقایان تدریجی صورت می‌گیرد. هورمون‌های جنسی زن و مرد متفاوت است و ممکن است در تفاوت طول عمر آنها نقش داشته باشد حتی در زنان و مردان که ۱۰۰ سال به بالا عمر کرده‌اند هم تفاوت وجود دارد و ۲۴ درصد مردان بالای صد سال به حداقل یک بیماری مربوط به پیری مبتلا هستند اما این میزان در زنان ۴۳ درصد است. به همین دلیل اگر مرد و زن هر دو بالای ۱۰۰ سال عمر کنند احتمال سالم بودن مردان بیشتر از زنان است. باید در این تفاوت‌ها به موارد دقیق‌تری هم اشاره کرد. احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب در مردان افسرده ۳ برابر زنان است. خودکشی در مردان بیشتر از زنان است. مردها فقط وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند که سلامت آنها به طور جدی به خطر افتاده باشد و تازه باز هم تحت فشار زنان یا مادرانشان به پزشک مراجعه می‌کنند! البته آقایان نباید خود را باخته و یا ناراحت شوند چون یک خبرخوش هم برایشان وجود دارد: مسایلی که روی طول عمر آقایان تاثیر می‌گذارند بیشتر قابل کنترل و بهبود هستند.
 
 
افسانه‌ها و طول عمر
 
داستان‌های مختلف در مورد افرادی با طول عمر زیاد و یا حتی جاودانه از زمان بروز اولین تمدن‌های بشری تاکنون مطرح شده‌اند و مذاهب و فرهنگ‌های مختلف باورهای متفاوتی در این زمینه دارند. مثلا در بعضی مذاهب این اعتقاد وجود دارد که بعضی فلسفه‌ها و راهکارها باعث می‌شود فرد عمری زیاد و حتی جاودانه داشته باشد. آب حیات هم یکی از این داستان‌هاست که در مکان‌های خاصی تعریف شده و داستان‌ها و نبردهای مختلفی برای رسیدن به آن به وجود آمده است. سومری‌ها طبق داستان‌هایشان طول عمرهایی زیاد و نزدیک به حدود ۳۶۰۰ سال داشته‌اند و سه تن از پادشاهان آنها ۷۲ هزار سال عمر کرده‌اند که البته هیچ یک از این داستان‌ها تایید نشده است. در کتاب‌های مقدس عهد عتیق هم عمرهای طولانی مطرح شده است. مثلا یکی از افراد چهار دوره عمر داشته است: ۱۰۰۰۰، ۵۰۰، ۲۵۰ و نهایتا ۱۲۰ سال! در تورات افراد متعددی از نظر طول عمر رکورد دارند مثل متولاه که پدربزرگ حضرت نوح (ع) بوده ۹۶۹ سال، حضرت نوح (ع)۹۵۰ سال، حضرت آدم (ع) ۹۳۰ سال و انوچ ۳۶۵ سال. در شاهنامه فردوسی هم طول عمر بعضی‌ها بسیار زیاد ذکر شده است: ضحاک ۱۰۰۰ سال، جمشید ۷۰۰ سال، فریدون ۵۰۰ سال، اسکانی ۲۰۰ سال، کیکاووس ۱۵۰ سال، منوچهر ۱۲۰ سال، لهراسب ۱۲۰ سال و گشتاسب ۱۲۰ سال. بعضی‌ امپراتورهای ژاپنی هم طول عمر زیادی داشته‌اند مثل جیمو و کوآن. شبیه این موارد در امپراتوری چین و کره هم ذکر شده است. در بعضی افسانه‌ها و باورها مکان‌هایی ذکر شده که مردم ساکن آن طول عمری افسانه‌ای داشته‌اند. البته این موضوع که در بعضی فرهنگ‌های معین، بعضی بیماری‌های مزمن در زمان پیری وجود ندارد صحت دارد ضمنا سبک غذا خوردن، فعالیت بدنی و سبک زندگی در فرهنگ‌ها با هم تفاوت داشته که روی طول عمر تاثیر می‌گذارد اما بعضی افسانه‌ها همچنان در این موارد پابرجاست مثل:
۱) باغ عدن که در آن حضرت آدم و حو (ع) زندگی جاودانه داشته‌اند و از آنجا به دلیل گناه به زمین فرستاده شدند.
۲) گریل مقدس که جامی است که مسیح و حواریون در آخرین شام از آن نوشیدند و معتقدند هر کس از آن جام بنوشد عمری طولانی پیدا می‌کند.
۳) چشمه جوانی که چشمه‌ای است که هر کس از آن بنوشد دوباره جوان می‌شود.
۴) شانگری‌لا نام مکانی افسانه‌ای است که محلی مخفی و ایده‌آل بوده و در آن سلامت،‌شادی و زندگی جاودانه است. این مکان دره‌ای منحصر به فرد است که توسط محققان و ماجراجویان بررسی شده‌ است.
۵) دره هونز در پاکستان محلی است که می‌گویند زندگی طولانی را به همراه می‌آورد و بیشتر ساکنان آن ۹۰ و ۱۲۰ سال عمر داشته‌اند. مواد غذایی آنها غلات، میوه وسبزیجات است.
۶) دره ویلکابام در اکووادور، دره‌ای است که ساکنان آن تا ۱۰۰ سالگی به سلامت زندگی می‌کنند و این عمر را مدیون آب معدنی طبیعی آن می‌دانند.
۷) آبخازیا مردمی هستند در کوهستان‌های قزاقستان در جنوب روسیه که از نظر طول عمر معروف‌اند و ۱۱۰ و ۱۵۰ و ۱۳۶ سال در آنها ثبت شده است. فردی به نام شیرعلی مسلم اف در آن ۱۶۸ سال عمر کرده است.
۸) افسانه‌های یونانی که در آن جاودانگی وابسته به خدایان بسیار زیاد وجود دارد.