۱-کاهش زمان استراحت، به خصوص لم دادن و چشم دوختن به برنامه های تلویزیونی و گرایش به بازی های رایانه ای را هم برای خودتان و هم برای دخترتان در دستور کار خود قرار دهید.

۲- کاهش هر چه بیشتر استفاده از چیپس و پفک و شکلات و آجیل در حین مشاهده برنامه های هیجان انگیز تلویزیونی مخصوصا عدم میل وعده های اصلی غذا در هنگام تماشای برنامه های ورزشی و مسابقات مختلف یا برنامه های نمایشی و فیلم های مورد علاقه.

۳- کاهش مقدار مصرف چربی ها، به خصوص از نوع حیوانی یا نباتی اشباع شده و حذف یا کاهش استفاده از روغن های هیدروژنه شده و حاوی اسیدهای چرب ترانس با تغییر و تبدیل روش پخت و پز از سرخ کردن و تفت دادن به صورت آبپز، بخار پز یا فریز کردن.

۴- کاهش استفاده از کربوهیدارت های تصفیه شده و جایگزینی آنها با کربوهیدارت های پیچیده با افزایش مصرف نان های سبوس دار، غلات کامل یا جوانه زده، حبوبات همراه با حذف یا کاهش مصرف شیرینی، کیک، بیسکویت، کلوچه و شیرینی های خشک که با مارگارین یا روغن های جامد حاوی اسید های چرب ترانس تهیه شده اند. اصولا در فرآیند تهیه کیک و شیرینی به علت حرارت بالا و مداوم تغییرات مضر و زیانباری در آنها ایجاد می شود که سلامتی مصرف کنندگان را مورد تهدید قرار می دهد. شیرینی جات به مدت کوتاهی ذائقه را نوازش داده و کام شما را شیرین می کند ولی در طول زمان با ظهور تدریجی عوارض زیانبار آنها، زندگی سخت تر و تلخ تر می گردد.

۵- در طول روز ۵/۲ تا ۳ لیتر آب میل کنید و منتظر بروز تشنگی نباشید و هرگز به جای آب، نوشابه یا سایر مایعات ناخالص میل نکنید. نوشیدن آب خالص گوارا و فاقد آلودگی، شادابی و طراوت و تازگی را برای شما به ارمغان می آورد. بهترین زمان نوشیدن آب، صبح به طور ناشتا و در طول روز، هر یک یا دو ساعت یک بار، یک لیوان می باشد. ضمنا نوشیدن مایعات به هر شکل و فرمی در حین غذا خوری توصیه نمی شود.

۶- تعداد دفعات غذاخوری در خارج از منزل را به حداقل ممکن در طول هفته و ماه برسانید. نه تنها غذاهای خارج از محیط خانواده ناسالم تر کم ارزش تر است، بلکه غذاهای خارج از منزل که بسیار بیشتر از نیاز واقعی افراد می باشند و همه افراد با وجود احساس سیری شدید، تمام غذای عرضه شده را میل کرده و با نوشیدن چندین لیوان نوشابه و میل کردن دسر، اقدامات زیانبار خود را تکمیل تر می کنند.

۷- مهرورزی و رفع نیازهای عاطفی، افراد را از گرایش به گوشه گیری و افسردگی و ریزه خواری حفظ می کند. پس مهرورزی کرده و مهربانی های خالصانه و مخلصانه اطرافیان را نیز پذیرا و پاسخگو باشید.

صدبار بدی کردی و دیدی ثمرش را

نیکی چه بدی داشت که یک بار نکردی.

۸- وعده های غذایی را حذف نکنید، بلکه میان وعده های مناسبی را نیز برای نیم روز، عصرانه و قبل از خوابیدن در چارچوب مقدار معین و در حد نیازتان در نظر بگیرید تا ضمن جلوگیری از نوسانات شدید ترکیبات بیوشیمی خون، ولع شدید و پرخوری را نیز که ناشی از گرسنگی شدید شما می باشد، مهار کرده و با آهسته غذاخوردن و استفاده از قاشق های کوچک، تحت کنترل قرار بدهید.

با اجرای این پیشنهادها در فاصله زمانی کوتاهی سبکبالی و نشاط را احساس خواهید کرد که شما را به این روش علاقمند خواهد نمود؛ به خصوص اگر از تمام گروه های هرم غذایی، از جمله نان و غلات و فرآورده های آنها، سبزیجات و میوه جات، شیر و لبنیات کم چربی و گوشت های قرمز به مقدار دو وعده در هفته استفاده کنید و از آبزیان و ماکیان جوان و فاقد چربی چند وعده در هفته، و از تلفیق غلات و حبوبات و دانه ها و مغزهای مختلف ینک یا دو بار در هفته به جای گوشت استفاده شود. یکبار دیگر تاکید می گردد از شتاب زدگی و سریع میل کردن غذاها که عامل پرخوری و انباشتن معده بیش از نیاز واقعی انسان می باشد، خودداری فرمایید.

۹- در نظر داشته باشید سکه پر ارزش سلامتی و سرور دو رو دارد، یک روی آن تغذیه متناسب، متعادل و متنوع و روی دیگر آن تلاش و فعالیت و دوری از حقد و حسد است.