خوردن غذاهای حاوی کلسیم و ویتامین D به کاهش وزن کمک می کند!

در تحقیقاتی که اخیراً بر روی گروهی از زنان انجام شد، محققان دریافتند افرادی که از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D استفاده می کردند تمایل کمتری برای خوردن غذاهای پرچرب و پرکالری داشتند و در نتیجه میزان کاهش وزن در آنها چهار برابر افرادی بود که مکمل کلسیم و ویتامینD مصرف نمی کردند.
محققان معتقدند زمانی که میزان کلسیم مصرفی افراد بسیار کم می باشد، بدن این افراد برای خوردن غذاهای حاوی مواد معدنی از جمله کلسیم حریص‌تر می باشد و از طرفی غذاهایی که کلسیم بالایی دارند مانند بستنی و یا پنیرهای پرچرب علاوه بر چرب بودن دارای کالری زیادی نیز می باشند که خوردن آنها خود باعث چاقی و اضافه وزن می گردد؛ بنابراین زمانی که از مکمل‌های کلسیم (۶۰۰ میلی گرم در روز) استفاده می کردند علاوه بر کاهش وزن بیشتر، انباشت چربی های بدن آنها نیز کاهش یافته بود. خوردن ویتامین D همراه با کلسیم توصیه می شود زیرا حضور ویتامین D موجب جذب بیشتر کلسیم در بدن می شود.
مواد لبنی مانند ماست و دوغ که سرشار از کلسیم و باکتری های مفید می باشند می توانند به کاهش وزن شما کمک زیادی بکنند. افرادی که از رژیم غذایی کم کالری پیروی می کردند و مصرف ماست و دوغ را در رژیم غذایی روزانه خود گنجانده بودند، کاهش وزن بیشتری داشتند و میزان چربی های دور کمر آنها نیز کاهش یافته بود؛ محققان معتقدند کلسیم موجود در مواد لبنی از انباشت چربی در بدن جلوگیری کرده و به کاهش بافت چربی در بدن کمک می کند. محققان می گویند مواد لبنی حاوی کلسیم مانند ماست حاوی ترکیباتی هستند که به کاهش بافت چربی بدن کمک می کنند.
مواد لبنی حاوی کلسیم و یا مکمل‌های کلسیم می توانند به سالم ماندن دندانها و لثه‌ها کمک کنند. از آن جایی که ماست حاوی باکتری های مفید برای بدن می باشد خوردن چندین قاشق ماست در روز می تواند سبب تقویت سلامت لثه و دندانها شود و از طرفی با از بین بردن باکتری های بد موجود در دهان از بدبو شدن دهان نیز جلوگیری می کند.