امروزه ایده رستوران­ های طرح­ دار آنقدر پرطرفدار شده که در جای جای کره زمینرستوران­ های خاص مختلفی،یکی پس از دیگری افتتاح شده ­اند و این غذاخوری­ ها نه به خاطر غذاهایشان،بلکه به­ خاطر محیط،ویژگی­ های خاص و قوانین خاص مورد توجه قرار می­ گیرند، هرکدام از این غذاخوری­ ها ایده­ای بکر پشت طراحی خود دارند و همین ایده است که بیش از هر عامل دیگری برایشان جذب مشتری می­ کند.

رستوران محلی است که افراد  برای کسب آرامش و صرف غذا به آن مراجعه می کنند و معمولآ به دنبال رستورانی مناسب و دنج هستند به همین منظور انتخاب در میان تعداد زیادی رستوران سخت می شود ولی گاهی اوقات بعضی رستوران ها به قدری عجیب و معروف هستند که افراد را جذب خود می کند و به راحتی دیده می شود.

موسسه ای به نام کلینک در اقدامی مبتکرانه رستورانی در یکی از زندان های لندن افتتاح کرده است.این رستوران پشت میله‌های زندان “بریکستون” قرار دارد.کلمه زندان که شنیده میشود نا خود آگاه همه ذهن ها به سمت خلافکارها،دیوارهای بلند،زندانیان خسته و… می رود.البته این تصور تصور کاملاً درستی است. اما گاهی نیز تصاویری از زندان ثبت می شود که با معنایی که از زندان در ذهن‌مان داریم کاملآ فرق دارد.این موسسه با این ابتکار و افتتاح این رستوران عجیب و غریب سعی بر بازپروری زندانیان دارد و قصد دارد بازگشت مجرمان به زندگی تبهکارانه را در این کشور کاهش دهد.

در ادامه بخشی از مقررات ورود به یکی از عجیب ترین رستورانهای دنیا که داخل برخی از زندان های انگلیس ساخته شده است را می خوانید.
این موسسه با هدف کاهش بازگشت دوباره زندانیان به بزهکاری و ارتکاب جرائم در صدد انجام این طرح برآمده است و تاکنون سه رستوران در زندان های بریتانیا راه اندازی کرده است.جدیدترین رستوران “لندن” نام دارد و در جنوب این شهر در زندان “بریکستون” در فوریه ۲۰۱۴ افتتاح شد. سیم های خاردار، نگهابانان، سگ های پلیس و دوربین های مدار بسته این رستوران را در پشت دیوارهای پولادین ضخیم دربرگرفته است.دو شعبه دیگر از این رستوران های زنجیره ای در زندان های “کاردیف” در “ونام یلز” و “های داون” در “ساری” واقع شده استورود به این رستوران های زنجیره ای از دوشنبه تا جمعه هر هفته برای صرف صبحانه و ناهار برای عموم آزاد است. کریس مور، مدیرعامل موسسه خیریه کلینک می گوید: اتفاقی که افتاده، بسیار فراتر از افتتاح یک رستوران معمولی است. این ابتکار راه حل معتبری است برای مشکل بزرگ کمبود مهارت زندانیانی که بزودی آزاد می شوند.در این طرح علاوه بر آماده سازی زندانیان، موقعیتی ایجاد می شود که مردم عادی با زندانیان در تماس باشند و از این طریق می توانیم شرایط واقعی برخورد مردم عادی با یک سابقه دار را تجربه کنیماز آنجا که خوردن غذا در زندان نیاز به شرایط امنیتی ویژه ای دارد، بنابراین این موضوع قطعا کمی پیچیده و دشوار خواهدبود و مشتریان باید برای خوردن ناهار یا صبحانه در این رستوران از ۷۲ ساعت قبل باید میز خود را رزرو کنند.
همچنین مشتریان باید بالای ۱۸ سال داشته باشند و تحویل تلفن همراه هنگام ورود به رستوران الزامی است.
در رستوران “لندن” غذاهای متنوع و مجلل سرو می شود. در فضای داخلی رستوران ۵ اتاق وجود دارد که به جلسات کاری اختصاص یافته و شرکت های مختلف می توانند جلسات خود را در آن برگزار کنند. در رستوران سرآشپز، کمک آشپزها، خدمه رستوران و گارسون ها همه از محکومان هستند اما این تنها ویژگی منحصر به فرد این رستوران نیستمهمانان برای ورود به رستوران، باید گذرنامه یا کارت شناسایی معتبر همراه داشته باشند. ورود تلفن، دوربین فیلمبرداری و عکسبرداری، کیف های بزرگ، لپ تاپ و اشیای تیز به داخل محوطه زندان و رستوران ممنوع است.
برای پرداخت صورتحساب نیز قوانین خاصی وجود دارد. هیچ کس اجازه ندارد بیش از ۸۰ دلار پول نقد همراه داشته باشد. پرداخت پول غذا یا به صورت پیش پرداخت یا از طریق چک انجام می شود.
همه مهمانان قبل از ورود انگشت نگاری و از آنها عکس گرفته می شود. علاوه بر این، بازرسی معمولی جزئی از برنامه روزانه رستوران برای مهمانان است. در دفترچه راهنمای رستوران توضیح داده شده که مهمانان با یک بازرسی کمی پیچیده مانند آنچه در فرودگاه رایج است، رو به رو خواهند شد.
اما به نظر می رسد این سختگیری غیرمعمول برای ورود به یک رستوران، مردم را از این محل دور نکرده بلکه آنها برای رفتن به آنجا مشتاق تر شده اند. سال گذشته میلادی ۱۲ هزار نفر برای صرف ناهار و صبحانه به این رستوران مراجعه کردند.
موسسه خیریه کلینک سال ۲۰۰۹ کار خود را آغاز کرد. ایده اصلی این کار متعلق به آلبرتو کریشی، سرآشپز رستوران میرابل لندن بود که از سال ۲۰۰۸ مطرح شد. او اکنون مدیر آموزش این پروژه است.
آشپزها و خدمه ای که در این رستوران مشغول کار هستند، بین شش تا ۱۸ ماه از حبس شان باقی مانده است. آنها در رستوران شغل تمام وقت دارند، یعنی ۴۰ ساعت در هفته کار می کنند و تحت نظارت مرکز اصناف فنی شهری آموزش می بینند و در بخش های نظافت، ارائه خدمات و آماده سازی غذا مهارت کسب می کنند.
قرار است ظرف ۳ سال آینده تعداد این رستوران ها به ۱۰ شعبه برسد. به گفته مور، مدیرعامل موسسه خیریه کلینک، این موسسه قصد دارد با همکاری ارگان های دیگر ۱۰ مرکز آموزش را نیز برای زندانیان سراسر بریتانیا راه اندازی کند. این پروژه قرار است تا سال ۲۰۱۷ تکمیل شود. بنابراین دست اندرکاران پروژه بسختی مشغول کار هستند.