رستوران های Wok در هلند

بررسی رستوران هایی که در هلند بنام رستوران WOK خوانده می شوند. این رستوران ها در واقع مدلی از رستوران های All you can eat هستند که بیشتر غذاهای چینی (آسیایی) ارائه می کنند. پیش ازهر چیز بگویم که در ایران هم این مدل رستوران (بوفه) بازار خوبی دارد و رستوران های شیک با غذاهایی با کیفیت مناسب در پایتخت مشغول به کار هستند
در واقع نام این رستوران ها برگرفته ار نوعی ظرف خوراک پزی چینی است که به همین نام خوانده می شود. تابه ای بزرگ و گرد و عمق دار که می تواند حرارت را توامان به مواد غذایی منتقل کند و ضمناً در صورت حرکت دادن سریع، مواد غذایی از آن بیرون نمی ریزد.
ایده ی کلی در این رستوران ها این است که مواد اصلی خوراک مورد علاقه ی مشتری توسط خود او انتخاب می شود و در برابر چشم او پخته و آماده می شود.
این گزینش در واقع به این شکل است که مشتری از میان گزینه های موجود که روی میز های بزرگ قرار داده شده اند، انواع گوشت خام (مرغ، گاو و خوک)، غذا های دریایی (ماهی، میگو و…) و همچنین سبزیجات تازه را به سلیقه ی خودش برمی دارد و سپس این مواد را در درون بشقابی ریخته و به نزد سر آشپز می برد!
در واقع قسمتی از این رستوران ها برای پخت غذا در برابر مشتری آماده شده است. سرآشپز ابتدا مواد انتخابی شما را درون یک توری (آبکش) بزرگ ریخته و کمتر از یک دقیقه داخل ظرف آبجوشی که در برابرش قرار دارد فرو می برد. سپس همین مواد را در داخل ظرف بزرگی (وک) که روی اجاق دارد می ریزد و سرخ می کند
لبته معمولاً این پخت و پز زیاد طول نخواهد کشید وحاصل نهایی کم و بیش حرارت دیده است! حالا اگر شما هم مثل من به غذای کامل پخته شده (well done) علاقه دارید می توانید از سرآشپز بخواهید که آن را بیشتر سرخ کند.
در حین پختن از شما می خواهند که سس مورد علاقه تان را انتخاب کنید. گزینه هایی که دارید جایی نوشته شده و در معرض دید شما هست. ضمناً درجه ی تندی آن هم نوشته شده. سعی کنید بشقاب اول را خیلی تند انتخاب نکنید که اشتها را کم می کند!
علاوه بر غذاهایی که می توانید مواد آن را بصورت خام انتخاب کنید و برای سرخ کردن ببرید، غذا های آماده و پخته شده هم در بوفه ی این رستوران ها موجود است. بصورت کلی این غذا های آماده معمولاً شامل سوپ، غذاهای چینی، اندونزی، سوشی ژاپنی و حتی سیب زمینی سرخ کرده هم هست
دسر ها هم بخش جدایی ناپذیر این بوفه ها هستند. دسر معمولاً شامل میوه های تازه، شیرینی و کیک است. ممکن است بستنی هم ارائه شود. سالاد هم که فراموشی ناپذیر است!

  1. در برخی از این رستوران ها، نوشیدنی (غیر الکلی) هم شامل بهایی است که پرداخت می کنید. ولی در بعضی دیگر بهای نوشیدنی را جداگانه حساب می کنند