رژیم غذایی مناسب بیماران IGA نفروپاتی

فروپاتی IgA، همچنین به عنوان بیماری برگر شناخته شده است که توسط رسوب گلوبولین ایمنی در منطقه mesangial گلومرولی ایجاد می شود. این یک بیماری کلیوی است که به کودکان و نوجوانان آسیب می رساند. بهترین برنامه رژیم غذایی برای نفروپاتی IgA نه تنها می تواند به بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک کند. همچنین تأثیرات بالایی در بهبود نتیجه درمان این بیماری دارد.
لذا بیماران باید یک رژیم کم نمک، کم پروتئین و یا کم فسفر داشته باشند بنابر این برخی از پیشنهادات در مورد این موضوع وجود دارد که عبارتند از:
۱٫ رژیم غذایی کم پروتئین
رژیم غذایی کم پروتئین می تواند به کم کردن سرعت پیشرفت بیماری IgA نفروپاتی تا حد زیادی کمک کند. در زندگی روزمره ما، بسیاری از بیماران IgA نفروپاتی و خانواده های آنها فکر می کنند از آنجایی که آنها پروتئین زیادی در ادرار از دست می دهند لذا باید پروتئین بیشتری مصرف کنند. با این حال، در واقع، رژیم غذایی با پروتئین بالا می تواند سنتز آلبومین در کبد را افزایش دهد اما در همان زمان، بسیاری از پروتئین ها در ادرار دفع می شود. از آنجا که باید مقدار مصرف پروتئین محدود شود داشتن یک رژیم غذایی دارای پروتئین با کیفیت بالا مانند ماهی، سفیده تخم مرغ، شیر و گوشت بدون چربی و غیره به شدت به بیماران نفروپاتی IgA توصیه می شود با این حال، مصرف پروتئین نباید روزانه بیش از ۱ گرم در هر کیلو از وزن بدن باشد و مصرف پروتئین با کیفیت بالا باید بالاتر از ۵۰٪ باشد.
۲٫ کم نمک
علاوه بر محدود کردن مصرف پروتئین، بیماران نفروپاتی IgA با ادم شدید و فشار خون بالا، باید مصرف سدیم را به زیر ۲ گرم در روز محدود نمایید و بیماران باید یک رژیم غذایی بدون نمک را دنبال کنید.
۳٫ کالری دریافتی بالا باشد
از آنجا که بیماران باید مصرف پروتئین را محدود کنند مصرف کالری باید عمدتاً از کربوهیدرات ها و چربی تامین شود مصرف کالری به شدت با کار شما بستگی دارد. بزرگسالان باید ۱۲۶ – ۱۴۷ کیلوژول در هر کیلوگرم از وزن بدن برای رفع نیازها و فعالیت های خود مصرف می کند.
۴٫ دیگر پیشنهاد رژیم غذایی
بیماران نفروپاتی IgA بهتر است میوه و سبزیجات بخورند ولی از خوردن ترشی، تنباکو، الکل و مواد غذایی تند و تحریک کننده مانند سیر، پیاز، فلفل و غیره تا حد ممکن اجتناب کنند از سس سالاد که دارای کربوهیدرات یا سدیم بالا اجتناب کنید. علاوه بر این، آنها باید یک استراحت مناسب داشته باشند و از خستگی زیاد وفعالیت بیش از حد و شدید در زندگی اجتناب کنند.
۴٫ روغن ماهی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که به کاهش التهاب در کلیه ها کمک می کند.
۴٫ این مواد غذایی باید توسط بیمار اجتناب شود
غذاهای محرک مانند غذاهای دریایی، گوشت گاو و غذاهای ادویه دار.
مواد غذایی سرشار از پتاسیم مانند موز، سیب زمینی و گوجه فرنگی.
محصولات غذایی دارای اثر تحریک حرارت داخلی بدن مانند شکلات و فلفل گرم.
بیماران دارای اسید اوریک بالا باید از مواد غذایی مانند ماهی، میگو و خرچنگ اجتناب کنند.
علاوه بر رژیم غذایی، مهم ترین چیز که بیماران نفروپاتی IgA باید انجام دهند حذف رسوبات IgA و واکنش التهابی سیستم ایمنی در منطقه مزانژال است امروزه تنها درمان، طب چینی مانند پزشکی میکرو چینی Osmotherapy، سلول های بنیادی و ایمونوتراپی می باشد با درمان طب چینی Micro-Chinese Medicine Osmotherapy عملکرد کلیه می تواند به شدت بهبود یابد.