زغال اخته: مزایا و خطرات سلامتی

غال اخته محبوب و اغلب در قالب سس کرانبری، نوشیدنی زغال اخته و زغال اخته خشک شده به عنوان چاشنی، بر روی گوشت و یا دسر استفاده می شود. زغال اخته نه تنها برای مواد غذایی و دارو بلکه برای رنگ لباس و پتو نیز استفاده می شود. در لیست غذاهای سالم، زغال اخته به دلیل مواد مغذی بالا و محتوای آنتی اکسیدانی خود در بالای لیست قرار دارد و اغلب به عنوان مواد غذایی فوق العاده است. نصف فنجان زغال اخته حاوی تنها ۲۵ کالری است.
 
مزایای سلامتی مصرف زغال اخته شامل کاهش خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری، پیشگیری از انواع خاصی از سرطان، بهبود عملکرد ایمنی و کاهش فشار خون می باشد. زغال اخته به خوبی برای کمک به جلوگیری از عفونتهای دستگاه ادراری شناخته شده است.
عفونتهای دستگاه ادراری (عفونت ادراری): شاید بهترین نقش زغال اخته به خصوص در افراد با عفونت های ادراری مکرر پیشگیری از عفونت ادراری باشد. سطح بالایی از پروآنتوسیانیدین (PACs) در زغال اخته باعث کاهش چسبندگی باکتری های خاص به دیوارهای دستگاه ادراری شده و به نوبه خود با عفونت مبارزه می کند.
بیماری های قلبی عروقی: برخی شواهد نشان می دهد که پلی فنل ها در زغال اخته ممکن است خطر بیماری های قلبی عروقی (CVD) را با جلوگیری از ساخت پلاکت بیشتر کاهش دهد و فشار خون را با مکانیسم ضد التهابی کاهش می دهد.
سرطان: تحقیقات نشان داده است که زغال اخته در کند کردن پیشرفت تومور مفید می باشد و اثرات مثبتی در برابر سرطان پروستات، کبد، سینه، تخمدان و سرطان روده بزرگ نشان داده است.
دندانپزشکی: همان پروآنتوسیانیدین در زغال اخته که سبب جلوگیری از عفونت ادراری می شود ممکن است از طریق جلوگیری از اتصال باکتری ها به دندان، به سلامت دهان و دندان کمک کند زغال اخته ممکن است در جلوگیری از بیماری های لثه نیز مفید باشد.
ارزش تغذیه ای زغال اخته
زغال اخته منبع خوبی از ویتامین C، فیبر و ویتامین E است
ویتامین C – یک آنتی اکسیدان طبیعی قدرتمند قادر به مسدود کردن برخی از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد و همچنین افزایش مقاومت بدن در برابر عوامل عفونی می شود زغال اخته در جلوگیری از بیماری اسکوربوت به دلیل داشتن بالاترین میزان ویتامین C موثر است.
فیبر – با توجه به نظر گروه داخلی و علوم تغذیه برنامه دانشگاه کنتاکی، مصرف فیبر بالا با کاهش ریسک قابل توجهی از توسعه بیماری عروق کرونر قلب، سکته مغزی، فشار خون بالا، دیابت و چاقی در ارتباط است. افزایش مصرف فیبر نیز نشان داده شده است که سبب کاهش سطوح فشار خون و کلسترول، بهبود حساسیت به انسولین و افزایش کاهش وزن برای افراد چاق می شود.
ویتامین E – یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است که در عملکرد سیستم ایمنی بدن در پیشگیری یا به تاخیر انداختن بیماری های مزمن مرتبط با رادیکال های آزاد مفید است.
زغال اخته نیز حاوی ویتامین K، منگنز و یک حجم بزرگی از مواد مغذی گیاهی، به طور طبیعی بدن در برابر رادیکال های آزاد مضر محافظت و خواص ضد التهابی و ضد سرطان دارد.
قدامات احتیاطی بالقوه در مصرف زغال اخته
اگر شما از وارفارین داروی رقیق کننده خون استفاده می کنید از مصرف بالای زغال اخته جلوگیری کنید موارد متعددی از افزایش خونریزی به دلیل فعل و انفعالات مشکوک با آب زغال اخته و وارفارین گزارش شده است. نوشیدن آب زغال اخته بیش از حد می تواند سبب برخی از عوارض جانبی مانند ناراحتی خفیف معده و اسهال شود نوشیدن بیش از ۱ لیتر در روز برای یک دوره زمانی طولانی ممکن است شانس ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.
محصولات زغال اخته ممکن است دفع اگزالات ادرار را افزایش دهد که در افراد با سابقه سنگ کلیه باید با پزشک خود قبل از هر نوع زغال اخته صحبت کنید. دو مطالعه در مجله کانادایی میکروبیولوژی منتشر شده نشان داد که پودر آلبالو می تواند باکتری پروتئوس، در عفونت های دستگاه ادراری را مهار کند. کران بری نیز برای مثانه نوروژنیک (یک بیماری مثانه)، و همچنین مرتفع کردن بوی بد ادرار در افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار (مشکل کنترل ادرار کردن) استفاده می شود در برخی از افراد استفاده از زغال اخته سبب افزایش جریان ادرار، کشتن میکروب ها، سرعت در ترمیم پوست و کاهش تب می شود.
بارداری و شیردهی: زغال اخته و آب زغال اخته در دوران بارداری ایمن و در شیردهی مصرف می شود با این حال، مکمل های غذایی که حاوی محصولات زغال اخته باشند استفاده نکنید زیرا معلوم نیست آنها در دوران بارداری و شیردهی ایمن باشند.
آلرژی آسپرین: زغال اخته حاوی مقدار قابل توجهی اسید سالیسیلیک است اسید سالیسیلیک شبیه به آسپرین است از نوشیدن مقدار زیادی از آب زغال اخته اگر شما به آسپیرین حساسیت دارید اجتناب کنید.
دیابت: برخی از محصولات آب زغال اخته با قند اضافی شیرین می شود اگر شما دیابت دارید از محصولات زغال اخته که با شیرین کننده های مصنوعی شیرین شده استفاده نکنید.
مقدار مصرف زغال اخته
برای جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری آب زغال اخته ۱ – ۱۰  اونس در روز استفاده شده است با این حال، دوز مناسب آن هنوز مشخص نشده است.
برای جلوگیری از عفونت ادراری در کودکان ۱۵ ML/kg  روزانه همچنین ۳۰ % کنسانتره زغال اخته استفاده شده است.
برای استفاده به عنوان رفع کننده بوی بد ادرار در بی اختیاری برای بیماران ۳ – ۶ اونس در روز از آب زغال اخته استفاده می شود.
دیابت نوع ۲ : شش کپسول  (معادل ۲۴۰  میلی لیتر نوشابه آب زغال اخته ) روزانه به مدت ۱۲ هفته و از فرمولاسیون به صورت کپسول اغلب در دوز ۳۰۰ – ۴۰۰  میلی گرم دو بار در روز استفاده شده است.