سلامت مو

سلامت مو به قسمت داخلی تا بیرونی سر بستگی دارد. درست مانند سیستم عصبی، سیستمی در بدن وجود دارد که سیستم پوششی نامیده می‌شود. سیستم پوششی شامل مو، پوست و ناخن‌هاست. بسیاری از افراد از محصولات متفاوتی برای سالم نگه‌داشتن مو استفاده می‌کنند. مراقبت درست از بدن و تغذیه مناسب برای سلامت موها ضروری است و عدم سلامت آن می‌تواند به دلیل تغذیه ناسالم باشد.
موهای ناسالم کدر، خشک و قطعا دارای موخوره هستند که به موها ظاهری نازیبا و حالت وزوزی می‌دهد. رژیم‌های غذایی‌ای که در آن از مقدار زیادی قند، نمک و چربی حیوانی استفاده شود برای موها مناسب نیستند. آنها حالت فشار و نامناسبی برای بدن ایجاد کرده که در نتیجه آن بدن به مقدار بیشتری مواد مغذی نیاز پیدا می‌کند. عادات غذایی نادرست ویتامین ب پوست را از بین می‌برد. ویتامین ب کارکردهای مختلفی برای انسان دارد. این ویتامین مانع ریزش مو شده و کمک به سالم ماندن ناخن‌ها می‌کند.
غذاهایی مانند نان و تخم‌مرغ دارای مقادیر فراوانی ویتامین ب و ث هستند. ویتامین ب و ث نقش مهمی در رشد موها، رنگ مناسب موها و جریان خون کافی آنها دارند. آنها به‌ویژه مانع صدمه‌دیدن موها می‌شوند. با وجود اینکه مصرف مولتی‌ویتامین برای موها بسیار خوب است، اما دریافت مواد مغذی مناسب از غذاها اهمیت بیشتری دارد. ویتامین آ نیز باعث سلامت پوست سر شده و برای پوست تاثیر شگفت‌انگیزی دارد. شما بهتر است از خوردن تنقلات و مصرف نوشیدنی‌های ناسالم بپرهیزید زیرا آنها مواد مغذی بدن را از بین می‌برند. برخی نوشیدنی‌ها مانند قهوه مقدار زیادی کافئین دارند که برای مو مضر هستند. حداقل در روز هشت لیوان آب بنوشید تا موهای سالمی داشته و بدنتان پاک شود. این کار به آبرسانی به بدنتان نیز کمک خواهد کرد و همچنین به موهای شما رطوبت بیشتری خواهد داد.
مو دارای ۹۸‌درصد پروتئین است. تارهای مو پروتئین مرده هستند. موها به محض اینکه از کف سر بلند می‌شوند می‌میرند. برای داشتن موهای سالم باید منبع پروتئین آنها را تامین کرد. گوشت، غلات و آجیل‌ها منابع سرشار از پروتئین هستند. یکی از مهم‌ترین نکات در این‌باره دوری از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و سیگار است زیرا آنها ویتامین‌های ب و ث را در بدن از بین می‌برند و روی پوست اثرات تخریبی دارند.