صبحانه پروتئینی

صبحانه اصلی‌ترین وعده غذایی و سوخت بدن برای یک روز کاری سخت و موتور محرکه فرزندان شماست. سعی کنید آن را جدی بگیرید و تاثیر آن را بر روند زندگی خود و خانواده‌تان مشاهده کنید.
غلات و میوه:
غلات خیسانده در شیر باب طبع بسیاری از صبحانه‌خوران حرفه‌ای است و در سراسر دنیا طرفدار دارد. از حداقل یک تکه میوه در هنگام صبحانه غافل نشوید و اگر سنتی‌ حال می‌کنید هلیم گرم با گوشت بوقلمون و دارچین که خاصیت آرام‌بخش دارد خوراکی بی‌رقیب روی میز و صبحانه است.
غذای گرم:
انواع نیمرو، املت، تخم‌مرغ عسلی، پوره سیب‌زمینی و غذای شب مانده سفره شما را رنگین‌تر و انرژی مورد نیاز را تامین می‌کند. کوکو، کتلت و پیتزای سرد با چای شیرین روز شما را می‌سازد.
قهوه یا چای:
آغاز صبحانه با یک نوشیدنی گرم، حاوی کافئین یاتئین، بهترین کار ممکن برای سر حال آمدن و باز شدن چشم‌هاست. نوشیدن چای پس از صبحانه آهن مواد غذایی را دفع می‌کند، پس اول چای یا قهوه!
مربا، پنیر و کره:
همراهان همیشگی نان در سفره ایرانی تنوع بسیار انواع مربا و پنیر باعث رنگارنگ شدن سفره و باز شدن اشتها می‌شود. کره نیز به هضم غذا کمک کرده و طعم‌دهنده لذیذی است.
نان:
انواع نان‌های معمول یا شیرمال، کربوهیدرات شما را تامین کرده و برای آغاز به کار سیستم گوارش و جذب شیره‌های معده انتخاب مناسبی است.
شیر:
یک فنجان شیر ترجیحا گرم در پایان صبحانه نه تنها کلسیم بدن را تامین می‌کند بلکه به نرم شدن و هضم غذا نیز کمک می‌کند. سعی کنید بچه‌ها حتما شیر بخورند و برای ترغیب آنها شیر را با عسل و شکر یا پودر کاکائو، یا شیره خرما طعم‌دار کنید.
چگونه صبحانه می‌خوریم؟ چگونه باید بخوریم؟
مهمترین بخش در میان ۳ وعده اصلی غذایی صبحانه است که معمولاً ارزش آن نادیده گرفته می‌شود. صبحانه به این دلیل که در ساعات ابتدایی صبح صرف می‌شود، حال و حوصله زیادی برای برگزاری مفصل آن نیست، اما اگر به سلامتی خود و فرزندان‌تان علاقه‌مندید، وعده صبحگاهی را جدی بگیرید. مهمترین کاری که باید انجام دهید اینکه کمی سحرخیز باشید و حداقل ۳۰ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید تا صبحانه مقبولی فراهم کنید. در ضمن یک صبحانه مفصل مانند هر غذای دیگر آداب و روشی دارد که در کنار نکاتی مفید، در ادامه می‌آید:
قبل از صبحانه نرمش کنید
صرف صبحانه در کنار خانواده را محدود به روزهای تعطیل نکنید. روزهای عادی نیاز بدن به ناشتایی باتوجه به حجم بالای فعالیت بدنی،‌ بیشتر است، پس این کار را تبدیل به عادت هر روزه کنید.
به یاد داشته باشید معمولاً تا نیم ساعت پس از بیدار شدن به دلیل برخی واکنش‌های شیمیایی در بدن،‌ تمایلی به خوردن غذا نیست. مسواک زدن، حداقل ۱۰ دقیقه نرمش و آغاز فعالیت‌های روزانه با اندکی مطالعه روزنامه یا گوش دادن به رادیو، اشتهای شما را باز می‌کند.
کربوهیدرات‌ها، شامل غلات و نان را حتما در صبحانه بگنجانید، زیرا قند خون را تنظیم کرده و در طول روز انرژی بیشتری دارید.
صبحانه را با اضافه کردن مواد پروتئینی تقویت کنید. پروتئین هضم غذا را کند می‌کند، در نتیجه مدت بیشتری احساس سیری کرده و با بالا رفتن قند خون احساس افسردگی نمی‌کنید. انواع گوشت، لبنیات،‌ تخم‌مرغ و حبوبات در این گروه جای دارند.
اگر اهل تخم‌‌مرغ،‌ نیمرو، خاگینه و هر نوع تخم‌مرغ در صبحانه هستید ولی از بالا رفتن کلسترول و چربی می‌ترسید از هر ۲ تخم‌مرغ زرده یکی را استفاده کنید و به جای آن یک قاشق خامه بریزید.
اگر رژیم هستید صبحانه را با میوه شروع کنید، برش‌های رنگارنگ سیب، کیوی،‌ موز و پرتقال به میز صبحانه شما رنگ و لعاب خاصی می‌دهد و در عین حال زودتر سیر می‌شوید. از مصرف آبمیوه طبیعی هم غافل نشوید.
سبزیجات صبحگاهی فراموش نشود
اضافه کردن سبزیجات به صبحانه ارزش غذایی آن را بالا برده و ویتامین و آنتی‌اکسیدان بدن را تأمین می‌کند. به جای نیمرو، با اضافه کردن قارچ، پیاز، فلفل دلمه، گوجه‌فرنگی به تخم‌مرغ غذایی لذیذ و سالم‌تر خواهید داشت.
سعی کنید تا آنجا که ممکن است روی زمین غذا نخورید. از صندلی استفاده کرده و تا آنجا که راحتی و آزادی عمل خود را از دست نمی‌دهید آن را به میز نزدیک کنید. این کار باعث می‌شود پشتتان صاف باشد و به بدن و سیستم گوارش فشار وارد نشود.