عاقبت خوردن این ۵ دسر رایج

دسر به وعده ای گفته می شود که درست ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از اتمام وعده غذایی اصلی سرو می شود؛ آن هم به منظور هضم بهتر غذا. برخی برای این وعده، خوراکی های شیرین را انتخاب می کنند و برخی خوردن یک عدد میوه تازه را ترجیح می دهند. به این ترتیب داشتن عادت به خوردن هریک از گزینه های یادشده، می تواند نتایجی را به دنبال داشته باشد که ما در ادامه به همین موارد پرداخته و عاقبت خوردن ۵ دسر رایج را برایتان برشمرده ایم.
میوه تازه
انواع میوه های فصل به خصوص آن هایی که منبع بتاکاروتن و ویتامین C هستند، می توانند دسری مناسب بعد از مصرف غذای اصلی باشند. نکته اینجاست که در صورت ابتلا به بیماری های گوارش فرد می تواند کمپوت این میوه ها را مورد استفاده قرار دهد. به این ترتیب نیاز به هضم کمتری پس از خوردن این گروه از مواد غذایی خواهد بود.
بنابراین اگر اضافه وزن دارید و در حال کم کردن آن هستید، بهتر است به عنوان دسر یک عدد سیب یا پرتقال میل کنید. به این ترتیب به جای کالری، فیبر بیشتری را دریافت کرده اید که نه تنها سیرکننده است. بلکه باعث افزایش وزن هم نمی شود.
ژله
خیلی ها تصور می کنند که خوردن ژله از پوکی استخوان جلوگیری می کند درحالی که سخت در اشتباه هستند زیرا این دسر بیش از کلسیم دارای شکر است بنابراین می تواند باعث چاقی شود که خود زمینه ساز پوکی استخوان است بنابراین مصرف ژله برای تنوع اشکالی ندارد (آن هم به صورت کم شکر و مخلوط شده با تکه های انواع میوه تازه) اما برای تامین کلسیم موردنیاز می توانید غذایی مانند فرنی را انتخاب کنید که از شیر تهیه شده است.
کیک
آن هایی که به خوردن چای بعد از غذا عادت دارند، می توانند خوردن آن را برای یک ساعت به تعویق بیندازند و آن را با یک برش کیک خانگی میل کنند. بهتر است این کیک تازه باشد و با حداقل شکر تهیه شود. البته نوع شکلاتی آن می تواند تکمیل کننده انرژی موردنیاز بچه های لاغر باشد.
کرم کارامل
این دسر از تخم مرغ تشکیل شده است و شکر دارد بنابراین کالری قابل ملاحظه ای با خوردن آن دریافت خواهید کرد. بنابراین اگر اضافه وزن دارید یا به بیماری دیابت مبتلا هستید، بهتر است خوردن این دسر را بسیار محدود کنید. نکته دیگر اینکه تخم مرغ موجود در کرم کارامل، برای بیماران کلیوی و کسانی که اسیداوریک بالایی دارند، توصیه نمی شود پس این عزیزان هنگام سرو این دسر باید مراقب باشند.
بستنی
در میان انواع بستنی، نوع وانیلی را پیشنهاد می کنیم زیرا با خوردن آن احتمال دریافت رنگ یا هر افزودنی دیگر کمتر خواهد بود. البته کسانی که لاغر هستند، کمتر شیر و لبنیات مصرف می کنند و از همه مهم تر بچه های بدغذا می توانند بعد از مصرف غذای اصلی شان یک کاسه کوچک بستنی میل کنند.
پیشنهاد
برای خانواده ۴ نفره ای که از یک خام با اضافه وزن و یک آقای ورزشکار و یک دخترخانم در سنین بلوغ و یک کودک ۴-۳ ساله در سنین رشد تشکیل شده، بهترین پیشنهاد دسر این است: برای مادر خانواده یک عدد میوه نظیر یک عدد پرتقال؛ برای پدر خانواده، یک کاسه کرم کارامل؛ برای دختر خانواده یک برش کیک با یک لیوان شیر و برای کودک ۴ ساله یک کاسه بستنی وانیلی. البته خوردن تفننی ژله هم مانعی ندارد.