غذای خوب برای سلامت دندان های شما

غذا خوردن یکی از لذت های اساسی هر انسانی است. انسان غذا را نه فقط برای سیر شدن بلکه برای لذت بردن میخورد. اما لذت بردن از غذا بدون داشتن دندان های سالم ممکن نیست! هست؟

 

در اینجا ۷ ماده غذایی ساده و در دسترس را که موجب سلامت دندانها می شود معرفی میکنیم به امید آنکه با همین دانش کوچک، دیگر مزاحم دندانپزشکان عزیز نشویم.

سیب

سیب ترد است و نیاز به جویدن دارد و مقدار زیادی فیبر ارائه  می دهد همچنین گفته شده است که دندان های شما را تمیز نگه می دارد و پلاک های روی دندان را دور می نماید هر چند مطالعات بسیاری برای تایید این مطلب وجود ندارد سیب حاوی اسید مالیک یک ترکیب ضد باکتری قوی می باشد برای مبارزه با پوسیدگی دندان موثر است سیب همچنین آب دهان شما را فراهم می کند و بزاق یک ابزار عالی در مبارزه با پوسیدگی دندان است سیب را به مقدار زیاد نخورید زیرا سیب حاوی قندهای است که ممکن است مینای دندان را کاهش دهد

پنیر

پنیر می تواند با حفره ها مبارزه کند یک مطالعه نشان داد که خوردن پنیر تأثیر عمده ای بر تعادل pH روی پلاک دندان دارد این به این معنی است که پنیر ممکن است ضد پوسیدگی دندان باشد پنیر منبع خوبی از کلسیم است که به حفظ سلامت دندانها و استخوان کمک می کند اما این یک مجوز برای خوردن هر شب پیتزا نیست.

ماهی

اره ماهی، ماهی آزاد، ماهی تن هر کدام ویتامین D بیش از یک وعده شیر فراهم می کند بدن شما برای ساخت و استفاده بهتراز کلسیم نیاز به ویتامینD  دارد که برای سلامت دندان ضروری است.

آناناس

آناناس دارای فیبر بالا به همراه ویتامین های A وC  است همچنین یک منبع قابل توجهی از ویتامین های B می باشد که در بسیاری از میوه ها نیست. آناناس برای دندان بروملین فراهم می کند و به نظر می رسد در مبارزه با باکتری عامل بیماری پریودنتال موثر است.

توت فرنگی

توت فرنگی وظیفه سه گانه برای سلامت دندان انجام می دهد اول اینکه آنها دارای اسید مالیک است دوم توت فرنگی با ویتامین C همراه است ویتامین C به بدن در ساخت کلاژن کمک می کند و لثه شما را سالم نگه می دارد و در نهایت، توت فرنگی حاوی زایلیتول است که مانع از پوسیدگی دندان توسط باکتری ها در اثر چسبیدن به دندان های شما می شود.

چای

از جمله مزایای چای کیفیت ضد میکروبی آن می باشد برداشت بوته چای به طور سنتی شامل ترکیبات فنلی است که با پوسیدگی دندان ها مبارزه می کند چای از گیاهان دیگر نیز ساخته شده است که می تواند همچنین تفاوت در سلامت دهان ایجاد کند.عصاره چای گیاهی به نام زبان بره نشان داده شده است که با پوسیدگی مبارزه می کند.

ماست

یک مطالعه نشان داد که خوردن مقدار زیادی از ماست احتمال پوسیدگی دندان در بچه های جوان را کاهش می دهد شاید مهمتر آن باشد که محصولات لبنی کلسیم را تامین می کند که یک ماده معدنی ضروری برای تقویت دندان ها است.