معمای رژیم لاغری

در نهایت شما آماده برای از دست دادن وزن خواهید شد حال سوال این است: چگونه؟ مشاوره استاندارد به غذا خوردن کمتر و حرکت بیشتر توصیه می کند این مفید نیست شما احتمالاً می دانید که برای لاغری نیاز به کاهش کالری دارید اما بسیاری نمی دانند چگونه؟ آیا بهتر نیست که شما کالری را از غذاهای کم چرب و یا کم کربوهیدرات بدست آورید؟ آیا برنامه ریزی به شما در حفظ اضافه وزن کمک می کند؟ آیا راهی هست که شما بتوانید یک روز با خوردن یک تکه از کلوچه بدون به دست آوردن یک پوند وزن بخوابید؟ حتی علم نیز هنوز در بسیاری از سوالات اساسی کاهش وزن متوقف مانده است.
دکتر رابین کالیستر استاد فیزیولوژی انسانی در دانشگاه نیوکاسل در استرالیا می گوید بطرز شگفت انگیزی، در این عصر از چاقی، هنوز هم بسیاری از چیزهایی که ما واقعاً نمی دانیم وجود دارد.
آیا شما مجبور به قطع ۳۵۰۰ کالری برای از دست دادن یک پوند وزن هستید؟
این ایده که افراد رژیمی نیاز به قطع این مقدار کالری با رژیم غذایی، ورزش و یا هر دو برای از دست دادن ۱ پوند از وزن از یک مقاله علمی و با نفوذ در سال ۱۹۵۸ گرفته شد دکتر ماکس ویشنوسکی که در بروکلین نیویورک زندگی می کرد سعی کرد چیزهایی را خلاصه کند تا ما در مورد چگونگی ذخیره کالری توسط بدن بدانیم او نتیجه گرفت زمانی که بدن در حالت کالری ثابت است به آن معنی نیست که در حالت ناشتا یا گرسنه بمانیم کالری اضافی به صورت چربی ذخیره شده و آن ۳۵۰۰ کالری اضافی برای ایجاد یک پوند چربی است این حالت همان حالت پایدار است او همچنین اعلام کرد که کسری ۳۵۰۰ کالری برای از دست دادن یک پوند از وزن است و برای دهه ها، افراد رژیمی از قانون ویشنوسکی پیروی می کنند.
مشکل این است که این اشتباه است.
قانون ۳۵۰۰ کالری کار نمی کند چرا که بدن را برای کاهش وزن تنظیم می کند آن به سرعت تعداد کالری که برای حفظ اندازه جدید و وزن سبک تر به آن نیاز دارید کاهش می دهد دکتر کوربی مارتین مدیر آزمایشگاه در مرکز تحقیقات پزشکی پنینگتون می گوید این بدان معناست که کاهش وزن را در طول زمان کند ودر افرادی که انتظار داریم با کاهش هر ۳۵۰۰ کالری یک پوند کاهش وزن داشته باشند به زودی نا امید خواهند شد و همکاری نمی کنند.
یک فرد رژیمی می دانند که برای حفظ وزن فعلی باید ۲۵۰۰ کالری در روز غذا بخورد بنابراین آنها تصمیم به اصلاح کردن ۵۰۰ کالری مصرفی روزانه خود با توجه به قانون ویشنوسکی گرفتند تا پس از حدود یک هفته یک پوند وزن از دست بدهند.
مارتین می گوید در هفته اول و یا دو هفته اول قانون ۳۵۰۰ کالری برای هر پوند کاهش وزن موثر است اما پس از دو هفته دیگر به خوبی کار نمی کند.
اینجا به همین دلیل بعد از ۳ یا ۴ هفته، شما نیاز به مواد غذایی کمتری برای نگهداری دارید.
خبر خوب این است که پژوهشگران برای به روز رسانی فرمول ویشنوسکی سخت کار کرده اند برنامه های رژیم لاغری آنلاین وجود دارد که با توجه به جزئیات کلیدی مانند جنس، سن، وزن، قد، سطح فعالیت شما هر دو هفته به شما یک برنامه روزانه واقعی تر می دهد.
آیا همه کالری ها یکسانند؟
شاید شما می دانید چه مقدار کالری هر روز باید بخورید ولی آیا شما می دانید این مقدار کالری از کجا بدست می آید؟ آیا کاهش کربوهیدرات یا چربی بهتر است؟ چقدر پروتئین در هر روز نیاز دارید؟ چه نوع نوشیدنی باید مصرف کنید مصرف الکل بسیار چاق کننده و مضر است دانستن پاسخ همه این سوالات سخت است.
همانطور که کالری از چربی، کربوهیدرات ها، پروتئین است این مهم است که در یک برنامه غذایی تناسب از هر کدام رعایت شود در اکثر افراد در رژیم های غذایی این تناسب رعایت نمی شود.
افرادی که دارای سطح قند خون بالا همراه با بیماریهای مانند دیابت نوع ۲، دیابت، دیابت بارداری، سندرم تخمدان پلی کیستیک و بیماری کبد چرب هستند از رژیم های غذایی که دارای کربوهیدرات های تصفیه شده پایین، چربی های سالم و پروتئین بدون چربی بالاتر هستند بهره مند می شوند نمونه هایی از این نوع شامل رژیم غذایی ساحل جنوبی، رژیم غذایی زون Zone ، رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی با GI پایین می باشد.
هال می گوید: محققان در آزمایشگاه نشان داده اند که رژیم های غذایی با پروتئین بالاتر تمایل به سوزاندن کالری بیشتر در یک فرد دارد این به این معنی است که یک کالری پروتئین، معادل یک کالری کربوهیدرات یا چربی نیست.
پروتئین کمک می کند تا شما کالری بیشتری در طول روز بسوزانید و به حفظ عضلات کمک می کند هنگامی که مردم وزن از دست می دهند آنها نه تنها چربی از دست می دهند همچنین عضله را نیز از دست می دهند عضله در یک رژیم غذایی بیشتر از دست می رود و سوخت و ساز بدن شما را کندتر می کند و کاهش وزن سخت می شود پروتئین نیز کمک می کند تا شما احساس سیری پس از خوردن برای مدتی داشته باشید.
اما تنها مردمی می توانند پروتئین زیاد بخورید که عملکرد کلیه آنها تغییری نداشته باشند در ایالات متحده دستورالعمل های رژیم غذایی توصیه می کنند که بزرگسالان ۳۵ – ۱۰ درصد از کل کالری هر روز خود را از پروتئین مصرف نمایند برای مثال رژیم اتکینز، یکی از رژیم های غذایی با بالاترین پروتئین که در این رژیم ۳۵ درصد از کالری روزانه از پروتئین است.
پتانسیل به دست آوردن وزن و چاق شدن در همه وجود دارد اما برای برخی افراد، پتانسیل ژنتیکی چاق شدن به وضوح خیلی، خیلی بالاتر است. تاکنون، بیش از ۳۰ ژن به عنوان شاخص توده بدن علامت گذاری شده است یکی از قوی ترین آنها به نام ژن FTO است که به چاقی گره خورده است محققان به تازگی گزارش دادند که افرادی که یک کپی از ژن معیوب دریافت کردند به احتمال زیاد کالری را به صورت چربی ذخیره می کنند. هر چند ژن  FTO قدرتمند ترین تا به امروز است آن تمام چاقی را توضیح دهد توچیگی می گوید چاقی احتمالاً از مجموع بسیاری از ژن ها که با هم کار می کنند ایجاد می شود.
این نقص ژنتیکی منجر به چاقی می شود در حالی که افرادی که این ژنها را به ارث نمی برند تا حدی از افزایش وزن محافظت می شود.
بهترین ورزش برای کاهش وزن چیست؟
مارتین توصیه می کند که افرادی که در حال تلاش برای از دست دادن هستند باید در فعالیت های فیزیکی با شدت متوسط مانند پیاده روی سریع یا باغبانی تمرکز داشته باشند.
مرکز کنترل وزن ملی گزارش می دهد افرادی که با موفقیت ۳۰ پوند از دست داده اند و آن را برای یک سال یا بیشتر نگهداری کرده اند فعالیت ۹۴ درصد از اعضای بدن آنها افزایش یافته است اغلب گزارش داده شده است آنهایی که ورزش پیاده روی داشته اند ورزش برای برای نگهداری کاهش وزن بسیار مهم است مارتین می گوید بیشتر مردم که با موفقیت وزن از دست داده و کاهش وزن خود را نگه داشته اند ورزش زیادی نزدیک به یک ساعت در روز داشته اند.