بنیات تنها منبع کلسیم نیست. بلکه می‌توانید این ماده‌ی معدنی را از میوه‌ها و سبزی‌جات متنوع نیز دریافت کنید. با ما باشید تا با این میوه ها و سبزیجات بیشتر آشنا شوید.

میوه‌ها

اگر نسبت به لاکتوز حساسیت دارید یا به هر دلیل دیگری به سراغ شیر و محصولات لبنی نمی‌روید نگران نباشید. خبر خوب اینکه می‌توانید با کاهش مصرف محصولات لبنی و افزایش مصرف میوه و سبزی‌جات به میزان کافی از این ماده‌ی معدنی جذب کنید. میوه‌هایی مانند پرتقال، انجیر، زردآلوی خشک و آلو جزو پرکلسیم ترین میوه‌ها هستند. توصیه می‌کنیم میوه‌ها را به صورت خام و خارج از وعده‌های غذایی میل کنید تا ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در آن‌ها بهتر جذب بدن شوند.

سبزی‌جات
به سراغ پیاز، شاهی، بروکلی، جلبک‌ها، اسفناج، کلم کاله (کیل)، کلم برگ و دیگر کلم‌ها بروید که سرشار از کلسیم هستند.

حبوبات
لوبیاهای سفید، قرمز، نخود و عدس جزو منابع گیاهی کلسیم هستند.

آجیل‌ها
هم فال است و هم تماشا. هم لذت می‌برید و هم کلسیم جذب می‌کنید. بادام، گردو و پسته جزو منابع سرشار کلسیم هستند.

سبزی‌جات معطر
سبزی‌جات معطر تازه و خشک شده نیز سرشار از کلسیم هستند. حتماً به سراغ نعنا، آویشن، رازیانه، گلپر، مریم گلی،جعفری و ریحان بروید.

دیگر منابع گیاهی کلسیم
شیر نارگیل جزو منابع خوب کلسیم محسوب می شود که به راحتی نیز جذب بدن می شود. دانه‌ی کنجد و تخم شربتی نیز از منابع مهم کلسیم هستند و مصرف روزانه‌ی آن‌ها به شما توصیه می‌شود.

کلسیم به همراه رفقا
کلسیم به همراه پتاسیم برای بدن لازم است. سبزی‌جات، حبوبات، میوه‌ها و سبزی‌جات معطر ذکر شده میزان کلسیم مورد نیاز بدن را تا حد زیادی فراهم می‌کنند. اما لازم است که در عین حال به فکر افزایش پتاسیم و بخصوص ویتامین D بدنتان نیز باشید تا کلسیم بهتر جذب شود. توصیه می‌کنیم روزانه یک ربع در معرض آفتاب قدم بزنید.