برای بسیاری از مردم، رژیم های کم کربوهیدرات یک هدف برای از دست دادن وزن است به گفته کلینیک مایو، یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت، برخی سرطان ها و سندرم متابولیک را کاهش دهد در این مقاله سوالاتی مانند کربوهیدرات چیست؟ چه غذاهایی را شما می تواند در یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات بخورید؟ از چه نوع کربوهیدراتی باید به طور کلی اجتناب کنید؟ چرا نباید کربوهیدرات را از رژیم غذایی حذف کرد؟ بررسی می شود.
کربوهیدرات ها چه هستند؟
چرا باید رژیم غذایی کم کربوهیدرات را در نظر بگیریم؟
کربوهیدرات ها برای بدن سه مزیت کلیدی دارد.
کربوهیدرات ها پیچیده و کربوهیدرات ساده
شما باید از چه مواد غذایی اجتناب کنید؟

کربوهیدرات ها چه هستند؟
کربوهیدرات ها یکی از سه درشت مغذی در رژیم غذایی انسان هستند چربی و پروتئین دو تای دیگر می باشند درشت مغذی ها، غذاهایی هستند که کالری و انرژی را فراهم می کنند آنها برای تعدادی از عملکردهای بدن، از جمله رشد، سوخت و ساز بدن ضروری است بیشترین کربوهیدرات ها، در مواد غذایی نشاسته ای، از جمله ماکارونی، نان و برنج یافت می شود همچنین می توانید آنها را در میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی پیدا کنید.
چرا باید رژیم غذایی کم کربوهیدرات را در نظر بگیریم؟
بدن شما کربوهیدرات های که می خورید به شکر ( گلوکز ) تبدیل و از آن به عنوان سوخت استفاده می کند. اگر شما از لحاظ جسمی فعال هستید و به اندازه کافی کربوهیدرات استفاده می کنید بدن شما هیچ مقدار از آن را ذخیره نمی کند ولی اگر شما فعال نیستید بدن شما آن را برای استفاده های بعدی ذخیره خواهد کرد این یکی از راه های است به چربی تبدیل می شود. و همین تجمع چربی است که بسیاری از مردم از آن اجتناب می کند.

کربوهیدرات ها برای بدن سه مزیت کلیدی دارد.

۱ – کربوهیدرات نشاسته را فراهم می کند و برای بدن شما آسان است که قند را به منبع اصلی انرژی تبدیل کند. در مقایسه، تبدیل شدن پروتئین و چربی، به قند بسیار مشکل تر از کربوهیدرات است.
۲ – آنها ویتامین ها و مواد معدنی را فراهم  می کنند که از انواع ریز مغذی ها می باشد. آنها برای رشد و توسعه مناسب ضروری هستند چرا که آنها برای تولید آنزیم های و هورمون به بدن کمک می کند.
۳ – آنها دارای فیبر هستند و به هضم غذا کمک می کند.
و این است که چرا شما نباید به طور کامل کربوهیدرات را از رژیم غذایی خود حذف کنید. در عوض، شما نیاز به خوردن کربوهیدرات پیچیده دارید کربوهیدرات برای دریافت ریز مغذی ها و فیبر مورد نیازاست.

کربوهیدرات ها پیچیده و کربوهیدرات ساده
کربوهیدرات های ساده مواد غذایی هستند که از غلات تصفیه شده ساخته می شود غلات تصفیه شده دانه هایی هستند که از بسیاری از فیبر و مواد مغذی محروم شده اند.
خوردن بیش از حد بسیاری از کربوهیدراتهای ساده می تواند به افزایش وزن منجر شود و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهد.
در حالی که کربوهیدرات های پیچیده تصفیه نشده اند و تمام فیبر و مواد مغذی خود را حفظ  می کنند مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی کم کالری که شامل تعداد زیادی از کربوهیدرات های پیچیده مانند ( غلات سبوس دار ) است می تواند به کاهش وزن شکم کمک کند.
بنابراین اگر شما مایل به پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات هستید شما باید میزان کربوهیدرات را محدود و کربوهیدرات های پیچیده را به جای کربوهیدرات های ساده انتخاب کنید.

شما باید از چه مواد غذایی اجتناب کنید؟
در نهایت، شما نمی خواهید کربوهیدرات از زندگی خود به طور کامل جدا کنید. حتی افراطی ترین رژیم های غذایی کم کربوهیدرات توصیه به محدود کردن مصرف کربوهیدرات بین ۵۰ و ۱۵۰ گرم در روز دارند
به عنوان یک قاعده، شما باید از غذاهای ساخته شده با کربوهیدرات های ساده، اجتناب کنید که این کربوهیدرات عبارتند از:
نان سفید یا پیتزا
برنج سفید
کلوچه
بیسکویت
هات داگ و نان همبرگر
نان شیرینی
شیرینی، کیک و کوکی ها
پنکیک
چوب شور
در عوض، مصرف غذاهای سرشار از کربوهیدرات های پیچیده، را افزایش دهید مانند:
غلات کامل مانند ( ارزن، جو، چاودار، گندم سیاه )
نان گندم کامل، کراکر و ماکارونی
برنج قهوه ای
دانه ها