نکاتی سودمند برای انتخاب سالم‌ترین وعده‌های فست‌فود

اگر پیش از رفتن به رستوران‌های فست‌فود راهنمای تغذیه هر رستوران را در وب‌سایت آن مطالعه کنید، با این کار انتخاب وعده‌های سالم‌تر از میان فست فودها برای شما کاری به مراتب آسان‌تر خواهد بود. اما اگر فرصتی برای این کارها ندارید، باز هم می‌توانید با عمل کردن به چند رهنمود مفید انتخاب‌ هوشمندانه‌تری انجام دهید.
رهنمودهایی برای سفارش وعده‌های فست‌فود سالم‌تر
به اندازه یا حجم غذای فست‌فود خود دقت کنید. بسیاری از فست‌فودها در پوشش یک وعده، حجم غذای مناسب برای چند وعده را به خورد مردم می‌دهند. از سفارش دادن غذا در اندازه‌های بزرگ  یا ویژه پرهیز کنید. اگر خواستید انواع ساندویچ، برگر و اقلامی مانند آن را انتخاب کنید بهتر است کوچک‌ترین آنها را سفارش دهید. یک راهکار منطقی هم این است که غذای خود را از منوی کودکان انتخاب نمایید.
برای انتخاب غذا به سراغ گوشت کبابی یا گوشت دودی و بدون چربی بروید. از اقلام غذای سرخ‌کردنی و یا همراه با نان، مثل ساندویچ مرغ برشته، و فیله ماهی همراه با نان خودداری کنید. به جای این وعده‌ها از میان گوشت بوقلمون، ژامبون بدون چربی، یا گوشت بدون چربی گاو، یکی را انتخاب نمایید. البته مرغ بریان و بدون پوست بهترین وعده برای انتخاب است.
به نام وعده‌های غذایی در منو بیشتر دقت کنید. غذاهایی که کنار آنها عنوان سرخ شده، پوشیده در خمیر، همراه با نان، خامه‌دار، ترد یا برشته، تنوری، و سوخاری همراه با پنیر ذکر شده است معمولا دارای کالری بسیار زیاد، چربی ناسالم و سدیم هستند. غذاهای طبخ شده با سس آلفردو و اقلام حاوی سس خامه‌ای نیز چنین ویژگی‌هایی دارند.
از انتخاب وعده‌های سفارشی نترسید. می‌توان با به کار بردن ترفندهایی ساده و تعویض چند چاشنی، غذاهایی سالم‌تر سفارش داد. برای مثال، می توانید به خدمه رستوران بگویید که غذای شما بدون سس سرو شود، یا این‌که سس را کنار غذا برای‌تان بیاورند. همچنین می‌توانید از خدمه تقاضا کنید که همبرگر شما را با نان گندم، یا ساندویچ‌تان را با نان غلات تهیه کنند.
دچار این تصور اشتباه نشوید که انتخاب غذاهای به‌نظر سالم، همیشه بهترین راهکار موجود است. برای نمونه، بسیاری از سالادهایی که به همراه فست‌فودها سرو می‌شوند، با دربرداشتن سس بسیار زیاد و چاشنی‌های سرخ‌کردنی، به طور کلی رژیم غذایی را منهدم می‌کنند! در چنین شرایطی است که خواندن حقایق غذایی مربوط به هر غذا، پیش از سفارش آن، تا حد بسیار زیادی بر انتخاب شما تاثیر می‌گذارد.
نکاتی سودمند برای کنترل کالری موجود در فست‌فودها
اما در هنگام انتخاب نوشیدنی فقط به دنبال نوشیدنی‌های بدون کالری باشید. نوشابه گازدار منبع غنی کالری پنهان است. یک شیشه نوشابه متوسط حاوی حدودا ۳۰۰ کالری است که می‌تواند به سرعت میزان مصرف کالری روزانه را در بدن شما اشباع کند. شیربستنی با دربرداشتن ۸۰۰ کالری، و چربی اشباع‌شده معادل ارزش غذایی یک روز، وصفی بدتر از نوشابه دارد. در ضمن بهتر است خودتان را با جایگزین‌هایی مانند نوشابه لیموناد و انواع آبمیوه‌ گول نزنید. زیرا این نوشیدنی‌ها هم مواد مغذی چندانی دربرندارند و فقط بر حجم کالری و قند رژیم غذایی شما می‌افزایند. بهتر است به جای نمونه‌های یادشده، آب، نوشابه رژیمی و یا چای تلخ سفارش دهید.