چای سفید ، چای خوش طعم و گوارا

اگر می‌خواهید طعمی متفاوت و عجیب و غریب را مزه کنید و طعم متفاوتی از چای را که در گذشته دور‌ طرفداران بسیاری داشته است ،‌ تجربه کنید ، به شما پیشنهاد می‌کنیم یک فنجان چای سفید بنوشید. چای سفید چایی است که اگرچه از برگ‌های چای تهیه می‌شود، اما از روش متفاوتی در فرآوری آن استفاده خواهد شد.
 
در این روش، برگ‌های چای در شرایطی قرار می‌گیرند که به آرامی پژمرده می‌شوند و این در حالی است که کمترین میزان اکسیداسیون را متحمل خواهند شد و به همین علت از نظر طعم و مزه با چای سبز که این روزها نوشیدن آن بشدت مورد توجه قرار گرفته است، بسیار متفاوت خواهد بود.
 
تهیه چای سفید نیز همچون چای سبز و چای سیاه از برگ‌های گیاه چای ـ که اساسا در کشور چین پرورش داده می‌شود ـ صورت می‌گیرد.
 
جالب است بدانید که مصرف مواد غذایی نظیر پیاز و سیر و استعمال دخانیات برای افرادی که در فرآوری چای سفید فعالیت می‌کنند، ممنوع است، چرا که وجود این نوع رایحه‌ها طعم و مزه طبیعی چای را از بین می‌برد و به همین علت اغلب دختران جوانی که دخانیات استعمال نمی‌کنند، جهت این کار استخدام می‌شوند.
 
بهترین چای سبز، چایی است که از جوانه‌های پرزدار گیاه‌ چای که در یک دوره زمانی ۲ روزه اوایل بهار جمع‌آوری شده‌اند، تهیه شده باشد. برگ‌هایی که قرار است به عنوان چای سفید به بازار عرضه شوند، در مقایسه با برگ‌های چای سبز برای مدت زمان کوتاه‌تری تحت فرآوری قرار می‌گیرند.
 
به جای این که این برگ‌ها به واسطه جریان طبیعی هوا خشک شوند، برگ‌های پژمرده شده برای مدت زمان یک دقیقه یا حتی مدت‌ زمانی کوتاه‌تر بخار داده شده، سپس خشک می‌شوند.
 
در نتیجه برگ‌های چای طعمی شیرین و مطبوع خواهند داشت و همین ویژگی سبب شده است که چای سفید بیش از دیگر انواع چای مورد توجه و علاقه افرادی که طعم‌های مختلف چای را تجربه کرده‌اند، قرار گیرد. علاوه بر این که چای سفید طعم و مزه مطبوع‌تری دارد، از خواص درمانی مطلوب‌تری نیز برخوردار است.
 
اگر برگ‌های چای به‌گونه‌ای فرآوری شود که به طعم و مزه واقعی برگ‌های چای نزدیک‌تر باشد، به این معنی است که در مقایسه با دیگر انواع چای حاوی میزان بالایی از پلی فنول‌ها خواهد بود. این در حالی است که این گروه از مواد شیمیایی یک نوع آنتی‌اکسیدان قوی هستند که با سلول‌های سرطانی مبارزه می‌کنند و آنها را منهدم می‌سازند.
 
نوشیدن چای سفید علاوه بر این که موجب کاهش فشار خون می‌شود، علائم و عوارض ناشی از دیابت را نیز به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد و این در حالی است که نوشیدن چای سفید می‌تواند به میزان زیادی خستگی جسمانی شما را کاهش داده و در نتیجه با جبران انرژی از دست رفته در بدن شرایط روحی مناسب‌تری را برای فرد ایجاد کند.
 
بهتر است برای دم کردن چای سفید، از قوری‌های چینی یا شیشه‌ای استفاده کنید و به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید رنگ و مزه آن دلچسب شما باشد هیچ‌گاه از قوری‌های فلزی برای دم کردن چای سفید استفاده نکنید.