غذاهای دریایی از جمله ماهی، از مواد غذایی سالم بوده که حاوی پروتئین بالا و چربی اشباع کم و منابع غنی از اسیدهای چرب امگا -۳ می‌باشند، بنابراین با اضافه کردن غذاهای دریایی به رژیم غذایی روزانه خود می‌توانید از انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز که به سلامت بدن کمک زیادی می کنند، بهره‌مند شوید. ماهی را می‌توان با روش‌هایی مختلف وارد رژیم غذایی کرد مانند گریل کردن، کبابی‌کردن، بخارپز شده و آبپز شده.

کارشناسان تغذیه معتقدند که ماهی از جمله مواد غذایی است که دارای خواص مفید و فراوان می باشد. در اینجا به مواردی از آن اشاره می کنیم.

۱٫ مفید برای سلامت قلب:

اسیدهای چرب امگا-۳ که در ماهی به مقدار فراوان وجود دارند در سلامت قلب، عروق و رگ‌های خونی مؤثر بوده و می توانند سبب تقویت سیستم قلبی- عروقی شوند. رژیم غذایی حاوی ماهی می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های قلبی- عروقی مؤثر بوده و با جلوگیری از افزایش میزان تری‌گلیسیرید خون و یا کاهش دادن سطح تری‌گلیسیرید اضافی در بدن و از طرفی بالا بردن سطح کلسترول خوب(HDL) و جلوگیری از لخته شدن خون به سلامت قلب و عملکرد درست آن کمک فراوانی نماید. ماهی‌هایی مانند ماهی سالمون از اسیدهای چرب امگا-۳ بیشتری برخوردار بوده و در نتیجه در سلامت قلب مؤثرترند. تحقیقات نشان داده خوردن ماهی دو بار در هفته می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را که منجر به فوت افراد می‌شوند، تا حدود زیادی کاهش دهد.

۲٫ مؤثر در پیشگیری از فشار خون بالا:

روغن ماهی در پایین آوردن فشار خون بالا مؤثر می‌باشد، اما چگونگی آن هنوز مشخص نمی باشد و مصرف قرص‌های روغن‌ ماهی حتماً با توصیه پزشک مربوطه انجام شود.

۳٫ مؤثر در کاهش وزن:

طبق تحقیقات انجام شده روغن ماهی حاوی ترکیباتی است که می‌تواند از تبدیل شدن برخی سلول‌ها به سلول‌های چربی جلوگیری کرده و در نتیجه سبب کاهش تجمع چربی و انباشته شدن آن در بدن می‌شود و به کاهش وزن کمک می‌کند.
تحقیقات اولیه حاکی از آن است که مصرف روغن ماهی اگر همراه با انجام تمرینات ورزشی نیز باشد می‌تواند مؤثرتر واقع شودنسبت به مصرف روغن ماهی بدون انجام تمرینات ورزشی.

۴٫ مؤثر در جلوگیری از سرطان

اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در ماهی می‌توانند در پیشگیری از ۳سرطان شایع سینه، پروستات و روده مؤثر باشند.مکمل‌های حاوی روغن‌ ماهی می‌توانند در افراد منجر به سرطانهای ناشی از کلسترول بالا در خون کمک کند.

۵٫ موثر در تقویت عملکرد مغز

اسیدهای چرب امگا- ۳ که در ماهیها به مقدار فراوان وجود دارد ‌می‌توانند در تقویت سیستم مغز مؤثر باشند. اسیدهای چرب امگا-۳ اگر به میزان لازم به بدن رسانده شوند، سبب افزایش تمرکز افراد (کودکان و بزرگسالان) شوند.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهند مکملهای حاوی روغن‌ ماهی می‌توانند سبب تقویت حافظه در افراد میانسال شوند. از طرفی تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که دچار آلزایمر خفیف شده‌اند، مصرف مکمل‌های روغن ماهی نمی‌تواند از پیشرفت بیماری در آنها جلوگیری نماید. محققان دریافتند اسیدهای چرب امگا- ۳ موجود در ماهی می‌توانند سبب تقویت و رشد سلول‌های مغزی در دوران جنینی و نوزادی شوند.

۶٫ مؤثر در کاهش التهابات:

ماهی، به‌ویژه روغن ماهی حاوی ترکیبات ضدالتهابی بوده و در نتیجه در کاهش التهابات به‌وجود آمده در خون و یا در بافت‌ها مؤثر است.

اسیدهای چرب امگا-۳ بویژه (EPA)که در روغن ماهی موجود می‌باشند، دارای اثرات مثبتی بر روی التهابات بدن بوده و با کاهش دادن التهابات، سبب کاهش درد و تسکین می‌شوند و در کاهش التهاباتی مانند آرتریت، التهاب غده پروستات و التهاب مثانه مؤثرند.

۷٫ مؤثر در تقویت بینایی:

ماهی در تقویت دید چشم مؤثر است. ماهی از ابتلا به برخی بیمار‌ی‌های چشمی مانند آب سیاه و سندرم چشم خشک جلوگیری می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که در هفته حداقل ۲ بار ماهی مصرف می‌کنند کمتر دچار بیماری‌های چشمی دوران میانسالی و پیری می‌شوند نسبت به افرادی که اصلا ماهی مصرف نمی کنند. محققان معتقدند اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در ماهی می‌توانند در کاهش التهابات مؤثر بوده و سبب بهبود عملکرد عروق خونی ‌شوند.

۸٫مؤثر در سلامت پوست:

مصرف ماهی در حفظ بهداشت و سلامت پوست مؤثر است. تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در روغن ماهی می‌توانند در پیشگیری از چین و چروک پوست مؤثر بوده و فرآیند پیری پوست را به تأخیر اندازند. همچنین اسیدهای چرب امگا-۳ می‌توانند از پوست‌ در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید محافظت نمایند.

۹٫ ضدافسردگی:

اسیدهای چرب امگا-۳ در کاهش افسردگی و همچنین پایین آوردن اضطراب و نگرانی مؤثر است. تحقیقات نشان می‌دهند جوامعی که ماهی زیاد مصرف می‌کنند، کمتر دچار بیماری افسردگی می‌شوند.

ماهی‌هایی که حاوی میزان بالایی از اسیدهای چرب امگا- ۳ می‌باشند، عبارتند از ماهی سالمون، ساردین، قزل‌آلا و ماهی‌تن.

آگاه شدن از مزایای فراوان انواع ماهی، اولین قدم می باشد و گام دوم وارد نمودن ماهی ها در رژیم غذایی و تداوم آن بطور مرتب می باشد.