چه کسانی می توانند رستوران بزنند؟

تب رستورانی داری بسیار در بین مردم افتاده است و تمایل به این کار را می توانید با گذر از خیابانها متوجه شوید .

اکثر مردم تصورشون مبنی بر درآمد بالای رستوران است چرا که وقتی به رستورانی می روند که از قضا کار و بار خوبی دارد در زمانی که منتظر دریافت غدایشان هستند حساب صندوق رستوران را هم حدودی محاسبه می کنند و آنرا ضربدر چند ساعت می کنند و سریع به  این نتیجه می رسند که عجب درآمدی دارد.

غافل از اینکه این یک صحنه آراسته است که شما خبر از پشت صحنه و بهم ریختگی آن پشت ندارید و تنها ظاهر امر را دیده اید.

چه کسانی می توانند رستوران بزنند؟

چند مورد هست که کسانی که خیال دارند رستوران بزنند باید به این نکات توجه کنند:

۱- علاقه به کار خدماتی ، چرا که این کار سراسر ارائه خدمت می باشد به دیگران و اگر روحیه خدمتگزاری نداشته باشید، در این کار دوام نخواهید آورد.

۲- خوش برخورد بودن ، یکی دیگر از ویژگیهای لازم در این شغل است ، زیرا فردی ترش رو نمی تواند جذب مشتری داشته باشد.

۳- آشنایی با پخت منوی مورد نظر، یکی دیگر از ویژگیهای لازم است زیرا شما بعنوان صاحب سرمایه بایستی با منوی خود و حتی طرز تهیه آن آشنا باشید تا در صورت تغییر و اعمال سلیقه پزنده بتوانید متوجه تغییرات ایجاد شده در خوراک بشوید و در صورت اعتراض مشتری و مطرح کردن آن با شما بتوانید درک مناسبی از نقطه نظر مشتری داشته باشید.

۴- داشتن پشتوانه مالی ، یکی دیگر از موارد مهم است بفرض اینکه شما ملکی را اجاره کرده باشید باید حداقل اجاره ۶ ماه تا یکسال را داشته باشید ، زیرا این زمانی است که شما فرصت دارید خودتان را و محصولتان را معرفی کنید به دیگران و نبایستی چشم به فروش خیلی بالا داشته باشید .

مهندس عباس حسینی

۵- در نظر گرفتن زمان ، کار در رستوران بدلیل اینکه تمام وقت شما را در طول روز می گیرید مشروط به اینکه شما هم نهار ارائه کنید و هم شام ، نیازمند نیروی کمکی است کسی که امین شما باشد و مورد قبول شما چون معمولا کسانی که وارد این کار می شوند اولش بعلت شوق و ذوق فراوان پر انرژی پیش می روند ولی به مرور خسته می شوند و اگر همراه و شریک خوبی نداشته باشند این خستگی بر رفتارشان با مشتری و پرسنل تاثیر منفی می گذارد حتی شاید در انتخاب اجناس مورد نیاز نیز بی تاثیر نباشد و باعث تنزل کیفیت کار شود.

۶- همیشه بایستی با موسسات تامین نیروی کاری رستورانی در ارتباط باشید تا در صورت به مشکل خوردن با نیروی کار موجود در رستوران بتوانید بدون اینکه نیازی به وقفه در کاررستوران باشد نیروی جایگزین را مورد استفاده قرار دهید.

۷ – قبل از راه اندازی رستوران بازار هدف خود را شناسایی کنید و ببنید به چه گروه سنی و چه منطقه ای می خواهید خدمات ارائه دهید و با توجه به بازار هدفتان منوی خود را تهیه کنید که بتوانید فروش خوبی داشته باشید.

بطور مثال نبود فضای کافی برای پارکینگ می تواند باعث شود که افراد نتوانند توقفی در رستوران شما داشته باشند.

۸- بررسی تولید کنندگان مواد اولیه و فروشندگاه صنایع رستورانی از موارد مهم است و در مورد فروشندگاه صنایع رستوران حتما به خدمات پس از فروش این فروشگاهها نیز توجه داشته باشید.

۹- مهمترین مورد که بایستی به آن توجه کرد گرفتن مشاوره از یک متخصص در امر پخت و راه اندازی رستوران می باشد که اینکار بایستی قبل از اینکه شما فضایی را مشخص کرده باشید اتفاق بیفتد زیرا ممکن است شما محلی را انتخاب کنید که شانسی برای پیشرفت نداشته باشد یا منویی که مورد نظر شما می باشد منوی مناسبی برای آن منطقه یا بازار هدف شما نباشد.

۱۰- توجه به کیفیت منوی ارائه شده و تهیه مواد اولیه خوب و سالم و به روز یکی دیگر از مواد مهم است که می تواند کمک کند تا شما مشتری خود را برای خود حفظ کنید و از هر ورود کننده به رستورانتان یک مشتری وفادار بسازد.