گوشت کبابی خوشمزه است اما…

حتما می‌دانید که راه‌های مختلفی برای پختن یک غذای خوشمزه و چشم‌نواز وجود دارد اما شاید مهم‌ترین نکته در انتخاب راه پخت این باشد که مواد اضافی را بی‌دلیل به غذایتان نیفزایید. واقعیت این است که اکثریت مردم جامعه از اینکه شیوه پخت غذای آنها روی ارزش و سلامت غذایی که پخته‌اند تاثیر مستقیم و بسیار مهمی دارد، ناآگاهند. برای مثال گرما می‌تواند ۱۵ تا ۲۰ درصد ویتامین‌ها و مواد معدنی سبزیجات (ازجمله ویتامین C، فولات و نیز مواد معدنی مثل پتاسیم) را از بین ببرد اما شیوه‌های مختلف پختن هم روی کیفیت مواد غذایی تاثیر می‌گذارد. برای همین است که خام‌خواران هیچ ماده غذایی پخته را نمی‌پذیرند زیرا ادعا دارند پختن مواد مغذی داخل مواد غذایی را از بین می‌برد.
آنها را حتما بپزید
یک نکته جالب در این میان وجود دارد، مطالعات جدید نشان داده‌ بعضی مواد غذایی از پختن سود می‌برند، یعنی ارزش غذایی آنها بیشتر می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده ارزش غذایی هویج، اسفناج و گوجه‌فرنگی با حرارت دادن که منجر به شکسته شدن دیواره سلول‌ها و آزاد شدن آنتی‌اکسیدان‌ها می‌شود، بیشتر می‌شود. اما هر شیوه پختن چه معایب و چه محاسنی دارد؟ می‌توانید به تفکیک در مورد هر شیوه پختن مطالعه کنید.
وقتی ارزش غذاها کم می‌شود
جوشاندن
جوشاندن شیوه سریع و راحتی است. خیلی راحت آب و کمی نمک اضافه می‌کنید و چند دقیقه صبر و… اما حرارت زیاد و میزان زیاد آب می‌تواند تمام ویتامین‌های محلول در آب مواد غذایی را بشوید. در ضمن ۶۰ تا ۷۰درصد مواد معدنی مواد غذایی هم در این شیوه از بین می‌رود. مطالعات نشان داده برای پختن هویج، کدو حلوایی و کدوسبز و بروکلی این شیوه بهترین انتخاب ممکن است.
کلم بروکلی را حتما به این شیوه بپزید
بخارپز کردن
این شیوه بسیار محبوب افرادی است که می‌خواهند رژیم غذایی لاغری بگیرند. با این شیوه عصاره و شیره مواد غذایی و تمام عناصر مفید داخل آنها حفظ می‌شود و نیازی هم به استفاده از روغن نیست. اما پیشنهاد ما این است که قبل از بخارپز کردن سبزیجات به آنها ادویه بزنید یا از نمک و آبلیموی تازه استفاده کنید. اگر گلولوزینولیت (ماده ضدسرطانی موجود در کلم بروکلی) برایتان مهم است، کلم بروکلی را بخارپز کنید. این ماده در بدن انسان به ایزوتیوسیایند بدل می‌شود که مطالعات نشان داده مانع از رشد سلول‌های سرطانی در بدن می‌شود.
خوشمزه اما کمی خطرناک
کباب کردن
در این شیوه حرارت مستقیم در زمانی نسبتا کوتاه به مواد غذایی می‌رسد. این شیوه برای پختن تکه‌های گوشت است، البته یادتان باشد که قبل از کباب کردن گوشت‌ها، چربی‌های اضافه آن را بگیرید. در این شیوه ممکن است مرکز گوشت خام بماند و درنتیجه احتمال انتقال برخی بیماری‌های عفونی وجود داشته باشد. از این شیوه برای پختن سبزیجات هم نباید استفاده کرد زیرا هم مایعات داخل سبزیجات را خشک می‌کند و هم مواد باارزش و مفید داخل آنها را از بین می‌برد.
ماهی و تخم‌مرغ سالم یعنی…
آبپز کردن
در واقع شیوه آبپز کردن، پسرخاله شیوه جوشاندن است؛ با استفاده از حرارت و بدون اضافه کردن هیچ ماده اضافه. آبپز کردن یعنی مواد غذایی‌تان را در مقدار کمی از آب داغ بگذارید (آب درست زیر نقطه جوش) و اجازه دهید با حرارت آن بپزد. برخی محققان می‌گویند که بسیاری از مواد مفید داخل مواد غذایی را از بین می‌برد اما در کل این شیوه برای پختن ماهی، تخم‌مرغ و میوه‌ها یک شیوه عالی است.