برگ‌بو – Bayleaf

برگ بو – که همان برگ‌های درخت برگ‌بو می باشد – یکی از گیاهان ادویه‌ای پرمصرف در فرانسه، مدیترانه و هند است. برگ‌های این گیاه، معمولاً به صورت خشک شده به فروش می رسد. از برگ بو، معمولاً در تهیه‌ی انواع آبگوشت، سوپ‌ و سس‌ استفاده می شود. البته قبل از میل کردن غذا، حتماً این برگ‌ها را از داخل آن خارج کنید.
برگ کاری Curry leaf

یکی از پرمصرف‌ترین ادویه‌های معطر در جنوب هند، برگ‌های کاری می باشد که به صورت تازه و خشک شده، به فروش می رسد. برگ های کاری در فروشگاه های هند و سایر کشورهای آسیای به فروش می رسند. ادویه‌هائی که با نام تجاری «پودر کاری» در بازار فروخته می شوند علیرغم اسم آن‌ها، فاقد برگ‌های درخت کاری می باشند!

مَرزنگوش Marjoram

این گیاه که از خانواده‌ی نعنا می باشد دارای طعم و عطر شیرین و ملایم‌تر از گیاه «اورگانو» می باشد. قبل از استفاده از این گیاه، آن را در دست خود له یا خرد کنید تا عطر آن آزاد شود. گیاه مرزنگوش را در اواخر پخت، به ماهی، مرغ، تخم‌مرغ، غذاهایی که با گوجه فرنگی طبخ شده اند اضافه کنید. می توان به انواع سسها، آبگوشتها‌، پاستاها و سبزیجات نیز این گیاه ادویه ای را افزود. این گیاه طعم و عطر غذاهای گوشتی را دوچندان می کند بویژه غذاهای که با گوشت بره طبخ می شوند.

اورگانو oregano

یکی دیگر از اعضای خانواده‌ی نعنا، گیاه آویشن می باشد که بسیار معطر است و طعم تندی دارد. از این گیاه ادویه‌ای، می‌توان در انواع غذاهائی که با گوجه‌فرنگی طبخ می شود مانند سس پاستاها استفاده کرد. همچنین، می توان از آن به عنوان چاشنی در غذاهای دریائی ، مرغ، گوشت بره و غذاهای گریل شده، استفاده کرد.

رُزماری Rosemary

این گیاه سوزنی شکل، دارای طعم و عطری نزدیک به کافور می باشد. اگر با سس استفاده شود طعم عطر فوق العاده ای پیدا می کند.

 

موسیر – shallots

این گیاه دارای پوستی بنفش رنگ بوده اما خود گیاه به رنگ سفید می باشد. فرانسویها از موسیر در غذاهای خود استفاده می کنند. موسیر دارای طعم و عطر ملایمتری نسبت به پیاز میباشد و می توان ا ز ان بعنوان جایگزین پیاز نیز در انواع غذاها استفاده کرد.

 

تره‌فرنگی leek

از تره‌فرنگی به عنوان جایگزین پیاز در بسیاری از خورش‌‌ها، سوپ‌ها و سایر غذاها می توان استفاده کرد تا طعم و عطر ملایم‌تر و مطبوع‌تری

پیازچه (Scallion)

پیازچه که به آن پیاز سبز نیز می گویند، دارای طعم نسبتاً شیرین و ملایمی می باشد. این نوع پیازدر سرتاسر سال یافت می شود اما در فصل تابستان و بهار بیشتر دیده می شود. هرچقدر پیازچه‌ها باریک تر باشند، شیرین‌تر هستند. پیازچه‌ها معمولاً در تهیه انواع غذاهای آسیائی و چینی استفاده می شوند.

 

پیاز کوهی chives

از پیاز کوهی میتوان در تهیه انواع سوپها، سیب زمینی تنوری، غذاهایی که با تخم مرغ تهیه میشوند استفاده کرد.

 

دسیر (Garlic)

از سیر می توان در تهیه‌ انواع سالاد و سس به صورت خام استفاده کرد یا به صورت پخته در تهیه انواع آبگوشتها، سوپ ها و سسها استفاده کرد.
اگر سیر ر ا له کرده و سپس خرد کنیم طعم و عطربیشتری به غذا میدهد در حالیکه اگر سیر را به شکل کاملا درسته و یا برش زده استفاده کنیم طعم و عطر آن کمتر است