۴+۱ ماده غذایی که عمر ما ایرانی‌ها را کم می‌کنند

این روزها نظریه‌های نوینی در سطح دنیا مطرح شده که تمام باورهای ما را درباره تغذیه به چالش می‌کشد. نظریه«خوب و سیر بخورید تا لاغر شوید» یکی از آن‌هاست که پروفسور منوچهر جعفریان چهره نام‌آشنای تغذیه از آن می‌گوید. او می‌گوید چاقی ربطی به خوردن ندارد بلکه این هورمون‌ها هستند که ما را چاق می‌کنند و معتقد است اگر افراد بیاموزند عادت‌های اشتباه تغذیه‌ای خود را اصلاح کنند نه تنها دچار چاقی نمی‌شوند بلکه می‌توانند از موهبت عمر طولانی بهره‌مند شده و عمر ۱۲۰ سال را همراه با سلامت تجربه کنند. پروفسور جعفریان که ۴۵ سال پیش جلای وطن کرده و در سوئیس تحقیقات علمی خود را در زمینه تغذیه ادامه داده ۲۵ سال از عمرش را در آزمایشگاه‌ها مشغول مطالعه و تحقیق بوده است. حاصل تلاش علمی او علاوه بر تالیف چند کتاب در زمینه تغذیه، دستاوردهای علمی نوینی ا‌ست که پنجره جدیدی را در باب تغذیه و ارتباط تنگاتنگ آن با سلامت جسم و روح، روی ما گشوده است.او که فارسی را با لهجه آلمانی صحبت می‌کند و در حاشیه نخستین همایش تغذیه روح و جسم که به همت انجمن «راهیان مولانا» و با حضور استادان عرفان و تغذیه در تالار اندیشه معلم سعادت آباد برگزار شد با ما هم صحبت شد.
لاغر می‌شوی و دوباره چاق می‌شوی
متاسفانه هنوز در ایران رایج است که می‌گویند «کم بخور تا لاغر شوی.» این تئوری در دنیا رد شده است. پس چه چیز انسان را چاق می‌کند؟ سوءتغذیه. در اثر سوءتغذیه‌ای که ما در ایران داریم هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شود که این هورمون‌ها باعث چاقی یا لاغری می‌شوند. «کم بخور تا لاغر شوی» و کالری‌ شماری برای زمان قدیم بود نه عصر امروز. زیرا امروزه آن رژیم‌های غذایی که دیگر در اروپا و در دنیا هم رد شده سبب کوتاهی عمر، ریزش مو و سلب سلامت می‌شود؛ زیرا بدن افراد در اثر این رژیم‌ها چربی‌های باوفا را از دست می‌دهند و این چربی‌ها ۲ ماه بعد به شکل«یو یو افکت» برمی‌گردند. سوال اصلی این است که چطور چربی‌هایی که خالی می‌شوند و بدن را ترک می‌کنند دوباره برمی‌گردند و فرد را چاق می‌کنند؟ در ایران مردم هنوز علت علمی آن را نمی‌دانند. علت این است که چربی‌ها در سلول‌های (آ.دی. فسفاته) جمع می‌شوند. دانشمندان ثابت کردند، زمانی که این سلول‌ها از چربی‌ تخلیه می‌شوند بدن به تکثیر این سلول‌ها شروع می‌کند. در نتیجه این تکثیر، یک میلیون سلول تبدیل به ۱۰ میلیون می‌شود و این انبارهای جدید صبر می‌کنند تا غذای جدید وارد بدن شود. با ورود غذا این تعداد چند برابر شده، سلول‌ها غذا را دریافت کرده و فرد را از اول هم بیشتر چاق می‌کنند.
بر عمر ما افزوده می‌شود اگر …
سبک زندگی امروز بیشتر به سمت نشستن و تحرک کمتر سوق پیدا کرده که چاقی نتیجه آن است. علت این مسئله به‌دلیل تحلیل رفتن ماهیچه‌ها در فرآیند مداوم نشستن و تحرک کمتر است. اگر از ماهیچه‌های بدن کار نکشیم این ماهیچه‌ها فرسوده می‌شوند، طول عمرشان کم شده و انرژی‌شان کاهش می‌یابد. اگر بتوانیم هر روز تحرک داشته باشیم و ماهیچه‌ها را به کار ببریم بر عمر ما افزوده می‌شود، البته در هر سنی ماهیچه‌های بدن قابلیت حجم پیدا کردن را دارا هستند. جالب است بدانید تاکنون ۶۴۰ ماهیچه با اسم در بدن ما شناسایی شده که نقش اساسی را در نشستن، بلند شدن، خندیدن، گریستن و ورزش کردن به‌عهده دارند. اگر از هیچ یک از این‌ها استفاده نشود خب طبیعی است که فرسوده ‌شویم و از بین برویم.
ضمانتنامه‌ برای عمر ۱۲۰ ساله
بهترین کار این است که سعی کنیم بدن خود را حفظ و از آن نگهداری کنیم و عمرمان را به ۱۲۰ سال برسانیم. این گفته من نیست بلکه استادان بزرگ پزشکی جهان این را گفته‌اند. می‌گویند؛ انسان با برگه ضمانت ۱۲۰ سال عمر به این دنیا پا می‌گذارد ولی ما در سنین پایین به دلیل اشتباهات تغذیه‌ای که داریم این برگ ضمانت را باطل می‌کنیم.
امروز ثابت شده ما می‌توانیم جلوی تمام بیماری‌ها را بگیریم و سلامت دست خود ماست.
این خداوند متعال نیست که ما را بیمار می‌کند زیرا هیچ سازنده‌ای آن هم خالقی مثل خداوند نمی‌تواند بد بسازد و این یک توهین است. عیب را ما خودمان درست می‌کنیم و آن هم به این علت است که آگاهی نداریم چطور تغذیه کنیم.
رئیس بیمارستانی در سوئیس که دوست من است مرا به ناهار دعوت کرد و داستان جالبی برایم تعریف کرد.
دوست من که سن بالایی ندارد گفت، خانمی که ۱۰۰ سال عمر دارد با عصا به مطب من آمد و گفت: «دکتر من امروز آمده‌ام از شما تشکر کنم؛ نتیجه زحمات شما بود که من به این سن رسیدم ولی یک نگرانی دارم.» دوستم می‌پرسد: «چه نگرانی؟» این خانم جواب می‌دهد: «می‌ترسم روزی برسد که شما خدای نکرده بمیرید، آن وقت چه کسی می‌خواهد از من نگهداری کند؟»